We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
VX IT5310.118 Rittal VX IT, vented, 19" mounting angles standard, RAL7035, WHD 600x2000x1200mm, 42U
MPN: VX IT5310.118
Alt. SKU: 5310118
Special Price
£1,543.24
£1,286.03
Regular Price
£1,815.58
VX IT5310.118 Rittal VX IT, vented, 19" mounting angles standard, RAL7035, WHD 600x2000x1200mm, 42U
| Manufacturer Part Number | VX IT5310.118 |
|---|---|
| Height | 2200mm |
| Width | 600mm |
| Depth | 1200mm |
| HS Code | 94032080 |
| Manufacturer | Rittal |
| Packed Quantity | 1 |
| Range | VX IT |
| Material | Steel |
| Alternative Product SKU | 5310118 |
| Barcode | 4028177945166 |
| Colour | Black |
| Surface finishing | Powder coating |
| RAL-number | 9005 |
| Number of doors | 2 |
| Number of height units | 47 |
| Max. load capacity | 1500N |
| Mounting level | Front and rear |
| Type of profile rail | Crank |
| Type of ventilation | Passive |
| Modular spacing | 482.6 mm (19 inch) |
| With front door | Yes |
| Material front door | Steel |
| Front door locking system | 3-point |
| Material rear door | Steel |
| Rear door locking system | 3-point |
Write Your Own Review