We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
VX IT5309.816 Rittal VX IT, vented, 19" mounting angles dynamic, RAL7035, WHD 800x2000x1000mm, 42U
MPN: VX IT5309.816
Alt. SKU: 5309816
Special Price
£2,959.58
£2,466.32
Regular Price
£3,481.86
VX IT5309.816 Rittal VX IT, vented, 19" mounting angles dynamic, RAL7035, WHD 800x2000x1000mm, 42U
| Manufacturer Part Number | VX IT5309.816 |
|---|---|
| Height | 2450mm |
| Width | 800mm |
| Depth | 1200mm |
| HS Code | 94032080 |
| Manufacturer | Rittal |
| Packed Quantity | 1 |
| Range | VX IT |
| Material | Steel |
| Alternative Product SKU | 5309816 |
| Barcode | 4028177945142 |
| Colour | Grey |
| Surface finishing | Powder coating |
| RAL-number | 7035 |
| Number of doors | 2 |
| With glazed door | Yes |
| Device type | With permanent frame |
| Number of height units | 47 |
| Max. load capacity | 1800N |
| Mounting level | Front and rear |
| Type of profile rail | L-shape |
| Type of ventilation | Passive |
| Modular spacing | 482.6 mm (19 inch) |
| With earthing | Yes |
| With front door | Yes |
| Material front door | Steel |
| Material rear door | Steel |
| With base | Yes |
| With vertical cable management | Yes |
Write Your Own Review