1SCA131732R1001 ABB OTDCP32S22MD 4 Pole 1000VDC 32A Switch Disconnector
MPN: 1SCA131732R1001
Alt. SKU: OTDCP32S22MD
Why Choose the OTDCP32S22MD [1SCA131732R1001]
Technical Specification
  • Rated Operational Voltage: 1000 V DC.
  • Rated Operational Current (DC-21B): 32 A at 1000 V.
  • Number of Poles: 4P.
  • Degree of Protection: IP65 (dust tight and protected against low-pressure water jets).
  • Enclosure Material: UV-protected, glass reinforced polycarbonate.
  • Rated Insulation Voltage (Ui): 1000 V (IEC/EN 60664-1).
  • Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp): 8 kV.
  • Terminal Type and Capacity: Screw terminals, 2.5 to 16 mm².
  • Mechanical Durability: 4000 cycles.
Frequently Asked Questions
What is the rated operational voltage of the enclosure?
The rated operational voltage is 1000 V DC.
What is the maximum rated operational current for this product?
The maximum rated operational current is 32 A at 1000 V.
What is the degree of protection for the enclosure?
What type of cable entries does the enclosure have?
What is the mechanical durability of the enclosure?
The enclosure has a mechanical durability of 4000 cycles.
Is the enclosure suitable for outdoor use?
Yes, the enclosure is UV protected and designed for both outdoor and indoor use.
What materials are used in the construction of the enclosure?
The enclosure is made from UV-protected, glass reinforced polycarbonate.
More Information
Alternative Product SKU OTDCP32S22MD
Manufacturer Part Number 1SCA131732R1001
Manufacturer ABB
Barcode 6417019609928
Number of Poles 4 Pole
Max. rated operation voltage Ue AC 1000V
Number of switches 1
Rated operating voltage 1000V
Device construction Complete device in housing
Type of control element Turn button
Colour control element Black
Rated permanent current Iu 32A
Voltage 1000VDC
Degree of protection (IP) IP65
Type of electric connection Screw connection
Packed Quantity 1
Height 167mm
Width 108mm
Depth 142mm
Write Your Own Review
You're reviewing:1SCA131732R1001 ABB OTDCP32S22MD 4 Pole 1000VDC 32A Switch Disconnector