We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
RX9362.000 Rittal RilineX NH fuse-switch disconnector 160A, 3-pole
MPN: RX9362.000
Alt. SKU: 9362000
Special Price
£53.17
£44.31
Regular Price
£62.56
RX9362.000 Rittal RilineX NH fuse-switch disconnector size 00, 160 A, 3-pole, screw
| Manufacturer Part Number | RX9362.000 |
|---|---|
| Alternative Product SKU | 9362000 |
| Manufacturer | Rittal |
| HS Code | 85369095 |
| Number of Poles | 3 Pole |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Max. rated operation voltage Ue AC | 690V |
| Rated permanent current Iu | 160A |
| Cable Entry | Top/bottom |
| Degree of protection (IP), front side | IP2X |
| Range | RX |
| Height | 215mm |
| Width | 110mm |
| Depth | 140mm |
| Packed Quantity | 1 |
Write Your Own Review