We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
RX9360.720 Rittal RilineX Component adaptor 25A, 3-pole
MPN: RX9360.720
Alt. SKU: 9360720
Special Price
£71.59
£59.66
Regular Price
£84.23
RX9360.720 Rittal RilineX Component adaptor 25 A, AWG 12, 3-pole, W: 45 mm
| Manufacturer Part Number | RX9360.720 |
|---|---|
| Alternative Product SKU | 9360720 |
| Manufacturer | Rittal |
| Barcode | 4028177997028 |
| HS Code | 85369095 |
| Busbar distance | 60mm |
| Mounting rail armament | 1 mounting rail |
| Type of electric connection | 3 conductors AWG 12 |
| Rated current In | 25A |
| Min. busbar thickness | 5mm |
| Max. busbar thickness | 10mm |
| Rail width | 30mm |
| Range | RX |
| Width | 45mm |
| Packed Quantity | 4 |
Write Your Own Review