We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
RX9360.068 Rittal RiLineX board 800 A, 3-pole, 60 mm, including busbars 30x10 mm
MPN: RX9360.068
Alt. SKU: 9360068
Special Price
£243.25
£202.71
Regular Price
£286.18
RX9360.068 Rittal RiLineX board 800 A, 3-pole, 60 mm, including busbars 30x10 mm, W: 505 mm
| Manufacturer Part Number | RX9360.068 |
|---|---|
| Alternative Product SKU | 9360068 |
| Manufacturer | Rittal |
| Barcode | 4028177997356 |
| HS Code | 85369010 |
| Number of Poles | 3 Pole |
| Busbar distance | 60mm |
| Busbar height | 30mm |
| Busbar thickness | 10mm |
| Rated current | 800A |
| Short-circuit breaking capacity (Icw) | 65A |
| Material | Copper |
| Range | RX |
| Height | 246mm |
| Width | 505mm |
| Depth | 49mm |
| Packed Quantity | 1 |
Write Your Own Review