ABB CR-P230AC2 Pluggable Relay 2C/O 230VAC
MPN: 1SVR405601R3000
Alt. SKU: CR-P230AC2
Please contact us for a delivery time
Why Choose the CR-P230AC2 [1SVR405601R3000]
The CR-P230AC2 pluggable interface relay is suitable for direct mounting on a printed circuit board or use in conjunction with ABB's sockets. This relay operates with a 230 V AC rated control supply voltage and has a 2 c/o (SPDT) output with contacts rated at 250 V / 8 A, enabling the possibility of switching multiple circuits with a single input signal. Coupled with a socket, the compact size of this relay offers possibilities to save space within a control panel. Furthermore, with an IP degree of 67, this relay offers complete protection against ingress of dust and airborne particles & protection against water and liquids, up to and including immersion in up to one meter of water. Standard sockets, logical sockets, pluggable function modules, holder and marker are available as accessories.
Technical Specification
  • Function: Pluggable PCB interface relay with 2 change-over (SPDT) contacts.
  • Rated Control Supply Voltage: 230 V AC.
  • Contact Ratings: 250 V / 8 A.
  • Rated Operational Current: AC-12 (230 V) 8 A, AC-15 (230 V) 1.5 A, DC-12 (24 V) 8 A, DC-13 (24 V) 2 A.
  • Rated Operational Voltage: 400 V AC.
  • Degree of Protection: IP67 (dust tight and immersion resistant).
  • Terminal Type: Soldering pins.
  • Insulation Voltage: 400 V.
  • Standards: IEC/EN 61810-1 compliant.
  • Flammability Rating: UL94 V-0.
Trusted By Customers Worldwide
"Specified by UK panel builders for dependable control." Controls Engineer, UK
Frequently Asked Questions
What is the rated control supply voltage for the CR-P230AC2 relay?
The rated control supply voltage for the CR-P230AC2 relay is 230 V AC.
What are the contact ratings of this relay?
The contact ratings are 250 V / 8 A.
Can the CR-P230AC2 relay be used for direct mounting?
Yes, it can be directly mounted on a printed circuit board or used with ABB's sockets.
What is the degree of protection for the CR-P230AC2 relay?
What type of terminals does the CR-P230AC2 relay use?
The relay uses soldering pins for its terminals.
What standards does the CR-P230AC2 relay comply with?
More Information
Manufacturer Part Number 1SVR405601R3000
Manufacturer ABB
Packed Quantity 1
HS Code 85364900
Barcode 4013614498251
Amperage 8A
Number of Poles 2 Pole
Country of Manufacture Poland
Alternative Product SKU CR-P230AC2
Write Your Own Review
You're reviewing:ABB CR-P230AC2 Pluggable Relay 2C/O 230VAC