We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Hager EGN103 Digital Time Switch, 1 channel - Weekly Timer
MPN: EGN103
Hager EGN103 Digital time switch
Digital Time Switch, Weekly Cycle with 1 changeover contact 16A - 250V AC 1
For the control of lighting, heating, household appliances, shop windows, signage etc., to improve comfort and to save energy
- Product delivered with current time and date set
- Automatic change of winter / summer time
- Programming key - For permanent waivers - For program copy or save
- Programming for day or group of days
- 56 program steps On, Off • Impulses (1 sec to 30 min)*
- Permanent overrides On or Off ( permanent light on)
- Temporary overrides On or Off ( fashing)
- Holiday mode : overrides On or Off between two dates
- Simulation of presence
- Display bar graph of daily profle
- Keyboard locking possible
- Programmable with power off
- Back lit display
Technical Characteristics
| Type of programming: | digital |
| Cycle: | weekly |
| Shortest switching time: | 1 mn |
| Type of contacts: | 1 changeover |
| Rated operational voltage Ue: | 230 V |
| Supply failure reserve: | 5 years |
| Breaking capacity: | 16A 250V AC1 |
| Max. power with incandescent lamps: | 2300 W |
| Type of connection: | with screw |
| Connection cross-sect. flexible conductor: | 1 / 6mm² |
| Connection cross-sect. rigid cable: | 1,5 / 10mm² |
| Fixing mode: | Din-Rail |
| Frequency: | 50 Hz |
| Number of channels: | 1 |
| Number of program steps: | 56 |
| Operating temperature: | -5 to 45 °C |
| Storage temperature: | -20 to 70 °C |
| Protection index IP: | IP20 |
| Summer / Winter time change: | automatic |
| With holidays program: | no |
| Manufacturer Part Number | EGN103 |
|---|---|
| Packed Quantity | 1 |
| Barcode | 3250612271030 |