We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
CGK CG ILME IP68 Size 21.21 Zinc die-cast Cable Entry Cover
MPN: CGK CG
Alt. SKU: CGKCG
CGK CG ILME IP68 Size 21.21 Zinc die-cast Cable Entry Cover
| Manufacturer Part Number | CGK CG |
|---|---|
| Alternative Product SKU | CGKCG |
| Barcode | 8015747112024 |
| Manufacturer | Ilme |
| Range | IP68 |
| Closing Type | 2 screws |
| Multipole Type | Cover |
| Multipole Size | 21.21 |
| Degree of protection (IP) | IP66/68/69 |
| Mating cycles | >=500 |
| Min Operating Temperature(Deg. C) | -40 |
| Max. operating temperature(Deg. C) | 125 |
| Material | Zinc die-cast |
| Material gasket | NBR |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 27.1mm |
| Width | 45.4mm |
| Depth | 32.3mm |
| Colour | Black RAL9005 |
Write Your Own Review