abb softstarter PSTX72-600-70 pstx (600v) range 72 amp
MPN: 1SFA898107R7000
Alt. SKU: PSTX72-600-70
Please contact us for a delivery time
Why Choose the PSTX72-600-70 [1SFA898107R7000]
The softstarter PSTX72-600-70 has a rated maximum operational current of 72 A with an operating voltage span from 208...600 V AC. The rated control voltage is between 100...250 V AC at 50/60 Hz. PSTX features a three-phase control soft start and stop through a voltage or a torque ramp. It has built-in bypass for easy installation and energy saving. A RUN, TOR and Event signal is available from relay outputs in NO (normally open state). The PSTX has functions such as current limit, kickstart, analog output, EOL, motor heating and pump cleaning. PSTX also features features jog, braking, stand-still brake, diagnostics, sequence start and emergency/fire pump mode as standard.To interact with PSTX, it has a detachable full graphic display with IP66 and 4x outdoor rating. There are four ways to communicate with PSTX. It can be done by hardwire inputs Start/Stop/Reset of fault, and by three programmable digital inputs. Another popular option is the built-in Fieldbus communication Modbus RTU and incl optional ANYBUS modules with every major protocol such as for example Profinet, Profibus, Modbus TCP, Ethernet IP and others. Another way to communicate with PSTX is to use an external adaptor and a Fieldbus plug. PSTX is the complete alternative for any motor starting application. It’s suitable for medium to large-sized three-phase motors with nominal currents from 30...1250 A inline connection or 52...2160 A inside delta connection. Typical applications are, for example, pumps, fans, compressors, and conveyors.
Technical Specification
  • Rated Operational Voltage: 208–600 V AC three-phase.
  • Rated Operational Current: 72 A (inline connection), 124 A (inside delta connection).
  • Rated Control Supply Voltage: 100–250 V AC, 50/60 Hz.
  • Terminal Type and Size: Cable clamp; main circuit connecting hole diameter 8.5 mm; control circuit rigid wiring up to 2.5 mm².
  • Mechanical Data: Weight 4.7 kg; tightening torque main circuit 8 N·m.
Frequently Asked Questions
What is the maximum operational current of the PSTX72-600-70?
The maximum operational current is 72 A for inline connection and 124 A for inside delta connection.
What is the operating voltage range for the PSTX72-600-70?
The operating voltage range is from 208 to 600 V AC.
What communication protocols are supported by the PSTX72-600-70?
What is the degree of protection for the detachable display of the PSTX72-600-70?
The detachable full graphic display has an IP66 and IP4X outdoor rating.
What types of motors is the PSTX72-600-70 suitable for?
The PSTX is suitable for medium to large-sized three-phase motors with nominal currents from 30 to 1250 A inline connection or 52 to 2160 A inside delta connection.
What are the installation features of the PSTX72-600-70?
What is the rated control supply voltage for the PSTX72-600-70?
The rated control supply voltage is between 100 and 250 V AC at 50/60 Hz.
More Information
Manufacturer Part Number 1SFA898107R7000
Barcode 7320500501405
Max Rated Current 72 Amps
Motor Power (kW) at 400V 37Kw
Motor Power (kW) at 500V 45Kw
KW Rating 37kW