abb softstarter PSTX1250-690-70 pstx (690v) range 1250 amp
MPN: 1SFA898221R7000
Alt. SKU: PSTX1250-690-70
Please contact us for a delivery time
Why Choose the PSTX1250-690-70 [1SFA898221R7000]
The softstarter PSTX1250-690-70 has a rated maximum operational current of 1250 A with an operating voltage span from 208...690 V AC. The rated control voltage is between 100...250 V AC at 50/60 Hz. PSTX features a three-phase control soft start and stop through a voltage or a torque ramp. It has built-in bypass for easy installation and energy saving. A RUN, TOR and Event signal is available from relay outputs in NO (normally open state). The PSTX has functions such as current limit, kickstart, analog output, EOL, motor heating and pump cleaning. PSTX also features features jog, braking, stand-still brake, diagnostics, sequence start and emergency/fire pump mode as standard.To interact with PSTX, it has a detachable full graphic display with IP66 and 4x outdoor rating. There are four ways to communicate with PSTX. It can be done by hardwire inputs Start/Stop/Reset of fault, and by three programmable digital inputs. Another popular option is the built-in Fieldbus communication Modbus RTU and incl optional ANYBUS modules with every major protocol such as for example Profinet, Profibus, Modbus TCP, Ethernet IP and others. Another way to communicate with PSTX is to use an external adaptor and a Fieldbus plug. PSTX is the complete alternative for any motor starting application. It’s suitable for medium to large-sized three-phase motors with nominal currents from 30...1250 A inline connection or 52...2160 A inside delta connection. Typical applications are, for example, pumps, fans, compressors, and conveyors.
Technical Specification
  • Rated Operational Current: 1250 A (In-Line Connection).
  • Operating Voltage Range: 208 to 690 V AC.
  • Rated Control Supply Voltage: 100 to 250 V AC.
  • Protection Rating: Main Terminals IP00, Display IP66 with 4x outdoor rating.
  • Terminal Type and Size: Main Circuit bars, control circuit rigid up to 2.5 mm².
  • Starting Capacity: 4× rated current for 10 seconds.
  • Weight: 63.3 kg.
  • Mechanical Durability: Tightening torque 45 N·m on main circuit terminals.
Frequently Asked Questions
What is the maximum operational current of the PSTX1250-690-70?
The maximum operational current is 1250 A.
What is the operating voltage range for the PSTX1250-690-70?
The operating voltage range is 208 to 690 V AC.
What types of motors is the PSTX suitable for?
The PSTX is suitable for medium to large-sized three-phase motors with nominal currents from 30 to 1250 A inline connection or 52 to 2160 A inside delta connection.
What communication protocols are supported by the PSTX?
What protections are built into the PSTX?
What is the protection rating of the display on the PSTX?
The display has a protection rating of IP66 with a 4x outdoor rating.
What is the weight of the PSTX1250-690-70?
The weight of the PSTX is 63.3 kg.
More Information
Manufacturer Part Number 1SFA898221R7000
Barcode 7320500510483
Max Rated Current 1250 Amps
Motor Power (kW) at 400V 710Kw
Motor Power (kW) at 500V 880Kw
Motor Power (kW) at 690V 1200Kw
KW Rating 710kW