ABB s201m-c13 mcb s200m 1 pole c type 13amp
MPN: 2CDS271001R0134
Alt. SKU: S201M-C13
Please contact us for a delivery time
Why Choose the S201M-C13 [2CDS271001R0134]
System pro M compact S200M miniature circuit breakers are current limiting. They have two different tripping mechanisms, the delayed thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. They are available in different characteristics (B,C,D,K,Z), configurations (1P,1P+N,2P,3P,3P+N,4P), breaking capacities (up to 10 kA at 230/400 V AC) and rated currents (up to 63A). All MCBs of the product range S200M comply with IEC/EN 60898-1 and IEC/EN 609 47-2, allowing the use for residential, commercial and industrial applications. Bottom-fitting auxiliary contact can be mounted on S200M to save 50% space.
Technical Specification
  • Contact Configuration: 1 pole (1P).
  • Rated Current: 13 A.
  • Rated Voltage: Up to 400 V AC, 60 V DC.
  • Breaking Capacity: 15 kA at 230/400 V AC; 10 kA at 60 V DC.
  • Terminal Type and Capacity: Screw terminals; busbar up to 10 mm², flexible and rigid conductors 0.75–35 mm².
  • Mechanical and Electrical Endurance: 20,000 cycles each.
  • Contact Position Indication: Red ON / Green OFF.
  • Tightening Torque: 2.8 N·m (18 in·lb UL/CSA).
Trusted By Customers Worldwide
"Specified by UK panel builders for dependable control." Controls Engineer, UK
Frequently Asked Questions
What are the tripping mechanisms used in the S200M miniature circuit breakers?
What is the maximum breaking capacity of the S200M MCBs?
The maximum breaking capacity is 15 kA at 230/400 V AC and 10 kA at 60 V DC.
What is the rated current and voltage for the S200M circuit breakers?
The rated current is up to 63 A, and the rated voltage is up to 400 V AC and 60 V DC.
Can auxiliary contacts be mounted on the S200M circuit breakers?
Yes, bottom-fitting auxiliary contacts can be mounted on the S200M to save 50% space.
What types of conductors can be used with the S200M MCBs?
The S200M MCBs can accommodate busbars up to 10 mm² and flexible and rigid conductors ranging from 0.75 to 35 mm².
What standards do the S200M MCBs comply with?
More Information
Manufacturer Part Number 2CDS271001R0134
Amperage 13A
Number of Poles 1 Pole
Trip Curve Type Type B 10KA
HS Code 85362010
Country of Manufacture Germany
Manufacturer ABB
Alternative Product SKU S201M-C13
Barcode 4016779549998
Write Your Own Review
You're reviewing:ABB s201m-c13 mcb s200m 1 pole c type 13amp