MPN: 2CDS251103R0557
Alt. SKU: S201-K40NA
Please contact us for a delivery time
Why Choose the S201-K40NA [2CDS251103R0557]
System pro M compact S200 miniature circuit breakers are current limiting. They have two different tripping mechanisms, the delayed thermal tripping mechanism for overload protection and the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. They are available in different characteristics (B,C,D,K,Z), configurations (1P,1P+N,2P,3P,3P+N,4P), breaking capacities (up to 6 kA at 230/400 V AC) and rated currents (up to 63A). All MCBs of the product range S200 comply with IEC/EN 60898-1, IEC/EN 60947-2, UL1077 allowing the use for residential, commercial and industrial applications. Bottom-fitting auxiliary contact can be mounted on S200 to save 50% space.
Technical Specification
  • Rated Current: Up to 63A.
  • Rated Voltage: Up to 400 V AC, 110 V DC.
  • Contact Configuration: 1P+N.
  • Breaking Capacity: Up to 20 kA (133 V AC), 10 kA (230/400 V AC), 20 kA (24 V DC).
  • Terminal Type: Screw terminals suitable for 0.75 to 35 mm² flexible and rigid conductors.
  • Insulation: Dielectric test voltage 2 kV (50/60 Hz, 1 min).
  • Durability: Electrical endurance 10,000 AC cycles; mechanical endurance 20,000 cycles.
  • Actuator: Toggle with red ON/green OFF indication, sealable.
Trusted By Customers Worldwide
"Specified by UK panel builders for dependable control." Controls Engineer, UK
Frequently Asked Questions
What is the maximum rated current for the S200 miniature circuit breakers?
The maximum rated current for the S200 miniature circuit breakers is up to 63A.
What types of tripping mechanisms do the S200 circuit breakers use?
What is the breaking capacity of the S200 circuit breakers?
The breaking capacity is up to 20 kA at 133 V AC, 10 kA at 230/400 V AC, and 20 kA at 24 V DC.
What conductor sizes can be used with the S200 circuit breakers?
The S200 circuit breakers have screw terminals suitable for 0.75 to 35 mm² flexible and rigid conductors.
Can auxiliary contacts be mounted on the S200 circuit breakers?
Yes, a bottom-fitting auxiliary contact can be mounted on the S200 to save 50% space.
What standards do the S200 circuit breakers comply with?
More Information
Manufacturer Part Number 2CDS251103R0557
Amperage 40A
Number of Poles 1 Pole + N