ABB CR-P024AC2 Pluggable Relay 2C/O 24VAC
MPN: 1SVR405601R0000
Alt. SKU: CR-P024AC2
Please contact us for a delivery time
Why Choose the CR-P024AC2 [1SVR405601R0000]
The CR-P024AC2 pluggable interface relay is suitable for direct mounting on a printed circuit board or use in conjunction with ABB's sockets. This relay operates with a 24 V AC rated control supply voltage and has a 2 c/o (SPDT) output with contacts rated at 250 V / 8 A, enabling the possibility of switching multiple circuits with a single input signal. Coupled with a socket, the compact size of this relay offers possibilities to save space within a control panel. Furthermore, with an IP degree of 67, this relay offers complete protection against ingress of dust and airborne particles & protection against water and liquids, up to and including immersion in up to one meter of water. Standard sockets, logical sockets, pluggable function modules, holder and marker are available as accessories.
Technical Specification
  • Function: Pluggable PCB interface relay, 2 C/O (SPDT) contacts.
  • Rated Control Supply Voltage: 24 V AC.
  • Output Contact Rating: 250 V, 8 A.
  • Rated Operational Voltage: 400 V AC.
  • Rated Operational Current: AC-12: 8 A (230 V); AC-15: 3 A (120 V), 1.5 A (230 V); DC-12: 8 A (24 V); DC-13: 2 A (24 V).
  • Degree of Protection: IP67 (dust tight, immersion up to 1 m water).
  • Terminal Type: Soldering pins.
  • Insulation Voltage: 400 V.
  • Standards Compliance: IEC/EN 61810-1, UL/CSA pilot duty B300.
  • Flammability Rating: UL94 V-0.
Trusted By Customers Worldwide
"Specified by UK panel builders for dependable control." Controls Engineer, UK
Frequently Asked Questions
What is the rated control supply voltage for the CR-P024AC2 relay?
The rated control supply voltage for the CR-P024AC2 relay is 24 V AC.
What is the output contact rating of this relay?
The output contact rating is 250 V at 8 A.
Can the CR-P024AC2 relay be mounted directly on a PCB?
Yes, the CR-P024AC2 relay is suitable for direct mounting on a printed circuit board.
What is the degree of protection for the CR-P024AC2 relay?
What types of sockets are compatible with the CR-P024AC2 relay?
What is the insulation voltage for the CR-P024AC2 relay?
The insulation voltage is rated at 400 V.
What standards does the CR-P024AC2 relay comply with?
See the manufacturer's data sheet for standards and approvals.
More Information
Manufacturer Part Number 1SVR405601R0000
Manufacturer ABB
Packed Quantity 1
HS Code 85364900
Barcode 4013614498220
Amperage 8A
Number of Poles 2 Pole
Country of Manufacture Poland
Alternative Product SKU CR-P024AC2
Write Your Own Review
You're reviewing:ABB CR-P024AC2 Pluggable Relay 2C/O 24VAC