We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACS55-01E-02A2-2 ABB 0.37kW Three Phase ABB ACS55 Variable Speed Drive
MPN: ACS55-01E-02A2-2
Alt. SKU: 68878349
| Manufacturer Part Number | ACS55-01E-02A2-2 |
|---|---|
| Barcode | 6410038784331 |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 170mm |
| Width | 45mm |
| Depth | 128mm |
| Amperage | 2.2A |
| Number of analogue inputs | 1 |
| Number of digital inputs | 3 |
| Input Phases | Single Phase |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| KW Rating | 0.37kW |
| Number of HW-interfaces other | 4 |
| Output Frequency | 250Hz |
| Output Voltage | 240VAC |
| Output Phases | Three phase |
| Type of Converter | U converter |
| Relative symmetric net frequency tolerance | 5% |
| Relative symmetric net voltage tolerance | 10% |
| Voltage | 200/240VAC |
| VSD Range | ABB ACS55 |
| With PC connection | Yes |
| Manufacturer | ABB |
| Alternative Product SKU | 68878349 |
Write Your Own Review