We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACS380-042S-033A-4 ABB 15kW Three Phase ABB ACS380 Variable Speed Drive
MPN: ACS380-042S-033A-4
Alt. SKU: 3AXD50001021757
Why Choose the ACS380-042S-033A-4 [3AXD50001021757]
The ACS380 machinery drive comes in several variants ensuring seamless integration into machines and connecting perfectly to automation systems. It’s a great fit for industries such as food and beverage, material handling and textile. Typical applications include mixers, conveyors, EOT and tower cranes, extruders and textile machinery. With the integrated functional safety features, the ACS380 drive can be also part of the machine’s safety system via PROFIsafe over PROFINET, ensuring the motor is safely stopped when required. In addition, the drive’s software can be easily customized with adaptive programming to match any specific application requirements.
Technical Specification
- Function: ACS380 machinery drive for integration into automation systems.
- Input Voltage: 380–480 V, 3-phase.
- Output Current (Normal Use): 32.0 A.
- Output Power (Normal Use): 15 kW.
- Degree of Protection: IP20.
- Communication Protocols: MODBUS, Other Bus Systems.
- Analogue Inputs / Outputs: 2 inputs, 1 output.
- Digital Inputs / Outputs: 5 inputs, 2 outputs.
- Mounting Type: Module.
- Weight: 3.3 kg.
Trusted By Customers Worldwide
"Specified by UK panel builders for dependable control." Controls Engineer, UK
Frequently Asked Questions
What is the input voltage range for the ACS380 machinery drive?
What is the output current rating for normal use?
What types of communication protocols are supported?
What is the degree of protection for the ACS380 drive?
How can the software of the ACS380 drive be customised?
What is the mounting type for the ACS380 machinery drive?
Is there any conformity information available for the ACS380 drive?
| Manufacturer Part Number | ACS380-042S-033A-4 |
|---|---|
| Barcode | 6438177704546 |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 241.3mm |
| Width | 170mm |
| Depth | 176mm |
| Amperage | 32A |
| Number of analogue inputs | 2 |
| Number of analogue outputs | 1 |
| Control Setting | Modbus |
| Number of digital inputs | 5 |
| Number of digital outputs | 2 |
| Input Phases | Single Phase |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Integrated breaking resistance | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| KW Rating | 15kW |
| Number of HW-interfaces RS-485 | 1 |
| Number of HW-interfaces other | 3 |
| Output Frequency | 599Hz |
| Output Voltage | 480VAC |
| Output Phases | Three phase |
| Type of Converter | U converter |
| Relative symmetric net frequency tolerance | 5% |
| Relative symmetric net voltage tolerance | 10% |
| Voltage | 380/480VAC |
| VSD Range | ABB ACS380 |
| Manufacturer | ABB |
| Country of Manufacture | China |
| Alternative Product SKU | 3AXD50001021757 |