We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACS480-04-12A2-2 ABB 3kW Three Phase ABB ACS480 Variable Speed Drive
MPN: ACS480-04-12A2-2
Alt. SKU: 3AXD50000217366
Why Choose the ACS480-04-12A2-2 [3AXD50000217366]
The ACS480 is a ready-made and capable package for many applications, such as compressors, fan and conveyors, in a variety of light industries, including food and beverage, logistics and warehousing, water and wastewater, and agriculture. It has all essential features built-in as standard, simplifying drive selection, and making additional hardware unnecessary. Straightforward settings menu and assistants enable fast setup, commissioning, use and maintenance. It's a great fit for variable torque and basic speed applications, where you can leverage a compact, cabinet-optimized design for a cost-effective and efficient solution.
Technical Specification
- Product Name: ACS480-04-12A2-2.
- Function: Variable speed drive for compressors, fans and conveyors.
- Input Voltage: 200 - 240 V AC, 3-phase.
- Output Current: Normal use 12.2 A; Light overload 11.6 A; Heavy duty 9.8 A.
- Output Power: 3.0 kW normal and light-overload use; 2.2 kW heavy duty.
- Degree of Protection: IP20, Open type enclosure (NEMA).
- Communication Protocols: CAN, DeviceNet, EtherNet/IP, MODBUS, PROFIBUS, PROFINET IO, TCP/IP.
- Interface Ports: 1 USB, 1 RS-485, 2 other hardware interfaces.
- Analog and Digital I/O: 2 analog inputs, 2 analog outputs, 6 digital inputs, 3 digital outputs.
- Maximum Operating Temperature: 50 °C.
Trusted By Customers Worldwide
"Specified by UK panel builders for dependable control." Controls Engineer, UK
Frequently Asked Questions
What applications is the ACS480 suitable for?
What is the input voltage range for the ACS480?
What is the maximum output current of the ACS480?
What is the degree of protection for the ACS480?
What communication protocols are supported by the ACS480?
What is the maximum operating temperature for the ACS480?
Are there any specific standards or approvals for the ACS480?
| Manufacturer Part Number | ACS480-04-12A2-2 |
|---|---|
| Barcode | 6438177513124 |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 223mm |
| Width | 97mm |
| Depth | 208mm |
| Amperage | 12.2A |
| Number of analogue inputs | 2 |
| Number of analogue outputs | 2 |
| Control Setting | CAN, DeviceNet, DeviceNet Safety, EtherNet/IP, Modbus, PROFIBUS, PROFINET IO, TCP/IP |
| Number of digital inputs | 6 |
| Number of digital outputs | 3 |
| Input Phases | Single Phase |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| KW Rating | 3kW |
| Number of HW-interfaces RS-485 | 1 |
| Number of HW-interfaces USB | 1 |
| Number of HW-interfaces other | 2 |
| Output Frequency | 500Hz |
| Output Voltage | 240VAC |
| Output Phases | Three phase |
| Type of Converter | U converter |
| Relative symmetric net frequency tolerance | 5% |
| Relative symmetric net voltage tolerance | 10% |
| Voltage | 200/240VAC |
| VSD Range | ABB ACS480 |
| Manufacturer | ABB |
| Country of Manufacture | China |
| Alternative Product SKU | 3AXD50000217366 |