We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACS480-04-09A5-4+0J400+0L540 ABB 4kW Three Phase ABB ACS480 Variable Speed Drive
MPN: ACS480-04-09A5-4+0J400+0L540
Alt. SKU: 3AXD50000176717
This product has been discontinued
This item is no longer available to order as it has been discontinued by the manufacturer. We can recommend suitable replacement options based on your technical requirements.
Our team regularly helps installers, panel builders and maintenance engineers source reliable alternatives when parts become obsolete. If you can provide the original part number, ratings, mounting type and a brief description of the application, we will match the closest equivalent or suggest an upgraded solution.
For replacement recommendations and live availability, contact our sales team on 01706 242050 or email [email protected].
Need help finding a replacement
Can you suggest a direct replacement for this item
What information should I provide when requesting a replacement
Do you offer alternatives from multiple manufacturers
How do I contact LED Controls
| Manufacturer Part Number | ACS480-04-09A5-4+0J400+0L540 |
|---|---|
| Barcode | 6438177504665 |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 273mm |
| Width | 148mm |
| Depth | 282mm |
| Amperage | 9.4A |
| Number of analogue inputs | 2 |
| Number of analogue outputs | 2 |
| Control Setting | CAN, DeviceNet, DeviceNet Safety, EtherNet/IP, Modbus, PROFIBUS, PROFINET IO, TCP/IP |
| Number of digital inputs | 6 |
| Number of digital outputs | 3 |
| Input Phases | Single Phase |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| KW Rating | 4kW |
| Number of HW-interfaces RS-485 | 1 |
| Number of HW-interfaces USB | 1 |
| Number of HW-interfaces other | 2 |
| Output Frequency | 500Hz |
| Output Voltage | 480VAC |
| Output Phases | Three phase |
| Type of Converter | U converter |
| Relative symmetric net frequency tolerance | 5% |
| Relative symmetric net voltage tolerance | 10% |
| Voltage | 380/480VAC |
| VSD Range | ABB ACS480 |
| Manufacturer | ABB |
| Country of Manufacture | Finland |
| Alternative Product SKU | 3AXD50000176717 |