We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACS880-04F-721A-7 ABB 710kW Three Phase ABB ACS880 Variable Speed Drive
MPN: ACS880-04F-721A-7
Alt. SKU: 3AXD50000158997
Why Choose the ACS880-04F-721A-7 [3AXD50000158997]
Flange mounting (push through mounting) version of ACS880-04
Technical Specification
- Function: Flange mounting (push through mounting) version of ACS880-04 drive module.
- Input Voltage: 525 - 690 V.
- Output Current (Normal Use): 721 A.
- Output Power (Normal Use): 710 kW.
- Number of Phases: 3-phase.
- Degree of Protection: IP20 (open type enclosure, NEMA rated).
- Mounting Type: Module, flange mounting.
- Operating Humidity: 5 - 95% RH.
- Altitude Rating: Up to 4000 m.
- Weight: 224 kg.
Trusted By Customers Worldwide
"Specified by UK panel builders for dependable control." Controls Engineer, UK
Frequently Asked Questions
What is the input voltage range for the ACS880-04 drive module?
The input voltage range for the ACS880-04 drive module is 525 - 690 V.
What is the output current rating for normal use?
The output current rating for normal use is 721 A.
What is the output power of the ACS880-04 drive module?
The output power for normal use is 710 kW.
How is the ACS880-04 drive module mounted?
The ACS880-04 drive module is flange mounted (push through mounting).
What is the degree of protection for this module?
The degree of protection is IP20, indicating an open type enclosure.
What is the operating humidity range for the ACS880-04?
The operating humidity range is 5 - 95% RH.
What is the altitude rating for the drive module?
The altitude rating is up to 4000 m.
| Manufacturer Part Number | ACS880-04F-721A-7 |
|---|---|
| Barcode | 6438177635116 |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 1733mm |
| Width | 620mm |
| Depth | 477mm |
| Amperage | 721A |
| Number of analogue inputs | 2 |
| Number of analogue outputs | 2 |
| Control Setting | CAN, DeviceNet, DeviceNet Safety, EtherNet/IP, Modbus, PROFIBUS, PROFINET IO, PROFIsafe |
| Number of digital inputs | 6 |
| Number of digital outputs | 2 |
| Input Phases | Single Phase |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| KW Rating | 710kW |
| Number of HW-interfaces RS-485 | 1 |
| Number of HW-interfaces USB | 1 |
| Number of HW-interfaces other | 4 |
| Output Frequency | 500Hz |
| Output Voltage | 690VAC |
| Output Phases | Three phase |
| Type of Converter | U converter |
| Relative symmetric net frequency tolerance | 5% |
| Relative symmetric net voltage tolerance | 10% |
| Voltage | 525/690VAC |
| VSD Range | ABB ACS880 |
| Manufacturer | ABB |
| Country of Manufacture | Finland |
| Alternative Product SKU | 3AXD50000158997 |
Write Your Own Review