We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACS380-040N-048A-2 ABB 11kW Three Phase ABB ACS380 Variable Speed Drive
MPN: ACS380-040N-048A-2
Alt. SKU: 3AXD50000137121
Why Choose the ACS380-040N-048A-2 [3AXD50000137121]
The ACS380 machinery drive comes in several variants ensuring seamless integration into machines and connecting perfectly to automation systems. It’s a great fit for industries such as food and beverage, material handling and textile. Typical applications include mixers, conveyors, EOT and tower cranes, extruders and textile machinery. With the integrated functional safety features, the ACS380 drive can be also part of the machine’s safety system via PROFIsafe over PROFINET, ensuring the motor is safely stopped when required. In addition, the drive’s software can be easily customized with adaptive programming to match any specific application requirements.
Technical Specification
- Function: ACS380 machinery drive for seamless integration with automation systems in industrial applications.
- Input Voltage: 200–240 V, 3-phase.
- Output Current (Normal Use): 48.0 A.
- Output Power (Normal Use): 11 kW.
- Degree of Protection: IP20, open type enclosure (NEMA).
- Operating Temperature: Up to 50 °C maximum.
- Communication Protocols: Supports CAN, DeviceNet, EtherNet/IP, MODBUS, PROFIsafe, PROFIBUS, PROFINET IO, TCP/IP.
- Digital Inputs/Outputs: 2 digital inputs, 1 digital output.
- Weight: 5.3 kg (11.685 lb).
Trusted By Customers Worldwide
"Specified by UK panel builders for dependable control." Controls Engineer, UK
Frequently Asked Questions
What is the input voltage range for the ACS380 machinery drive?
What is the maximum output current of the ACS380 drive?
What applications is the ACS380 drive suitable for?
What communication protocols does the ACS380 support?
What is the degree of protection for the ACS380 drive?
What is the maximum operating temperature for the ACS380 drive?
Is the ACS380 compatible with safety systems?
| Manufacturer Part Number | ACS380-040N-048A-2 |
|---|---|
| Barcode | 6438177617723 |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 240mm |
| Width | 260mm |
| Depth | 176mm |
| Amperage | 48A |
| Control Setting | CAN, DeviceNet, DeviceNet Safety, EtherNet/IP, Modbus, PROFIBUS, PROFINET IO, PROFIsafe, TCP/IP |
| Number of digital inputs | 2 |
| Number of digital outputs | 1 |
| Input Phases | Single Phase |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Integrated breaking resistance | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| KW Rating | 11kW |
| Number of HW-interfaces other | 3 |
| Output Frequency | 599Hz |
| Output Voltage | 240VAC |
| Output Phases | Three phase |
| Type of Converter | U converter |
| Relative symmetric net frequency tolerance | 5% |
| Relative symmetric net voltage tolerance | 10% |
| Voltage | 200/240VAC |
| VSD Range | ABB ACS380 |
| Manufacturer | ABB |
| Country of Manufacture | China |
| Alternative Product SKU | 3AXD50000137121 |