We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACH580-07-0246A-4 ABB 132kW Three Phase ABB ACH580 Variable Speed Drive
MPN: ACH580-07-0246A-4
Alt. SKU: 3AXD50000049032
Why Choose the ACH580-07-0246A-4 [3AXD50000049032]
ACH580 HVAC drive offering has all key features built-in to control fans, pumps and compressors, and more complex equipment like air-handling units and chillers, ensuring smooth, energy-efficient operation of your HVAC systems in normal and mission-critical situations. The built-in features significantly reduce installation time, and the intuitive control panel with an HVAC-specific primary settings menu and help assistants makes startup, commissioning and operation easy. The optional Bluetooth® capability enables the commissioning and monitoring of the drive from a distance. The ready-made standalone cabinet-built ACH580-07 variant comes in IP21 as standard. Also, IP42 and IP54 units are available.
Technical Specification
- Function: HVAC drive for fans, pumps, compressors, air-handling units, and chillers.
- Input Voltage: 380 to 480 V, 3-phase.
- Output Current (Normal Use): 246 A.
- Output Power (Normal Use): 132 kW.
- Degree of Protection: IP21 standard; IP42 and IP54 variants available.
- Mounting Type: Cabinet-built.
- Operating Temperature Range: 0 to 40 °C.
- Communication Protocols: BACnet, CAN, DeviceNet, EtherNet/IP, LON, Modbus, PROFIBUS, PROFINET IO, TCP/IP.
- Control and Connectivity: Control unit and PC connection included; supports USB and RS-485 interfaces.
Trusted By Customers Worldwide
"Specified by UK panel builders for dependable control." Controls Engineer, UK
Frequently Asked Questions
What is the primary function of the ACH580 HVAC drive?
What is the input voltage range for the ACH580 HVAC drive?
What are the available degrees of protection for the ACH580 units?
What is the output current rating for normal use?
What communication protocols are supported by the ACH580 HVAC drive?
What is the operating temperature range for the ACH580 HVAC drive?
How can I monitor the ACH580 HVAC drive remotely?
| Manufacturer Part Number | ACH580-07-0246A-4 |
|---|---|
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 2145mm |
| Width | 530mm |
| Depth | 673mm |
| Amperage | 246A |
| Number of analogue inputs | 2 |
| Number of analogue outputs | 2 |
| Control Setting | BACnet, CAN, DeviceNet, DeviceNet Safety, EtherNet/IP, LON, Modbus, PROFIBUS, PROFINET IO, TCP/IP |
| Number of digital inputs | 6 |
| Number of digital outputs | 3 |
| Input Phases | Single Phase |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Degree of protection (IP) | IP21 |
| KW Rating | 132kW |
| Number of HW-interfaces RS-485 | 1 |
| Number of HW-interfaces USB | 1 |
| Number of HW-interfaces parallel | 2 |
| Number of HW-interfaces other | 2 |
| Output Frequency | 500Hz |
| Output Voltage | 480VAC |
| Output Phases | Three phase |
| Type of Converter | U converter |
| Relative symmetric net frequency tolerance | 5% |
| Relative symmetric net voltage tolerance | 10% |
| Voltage | 380/480VAC |
| VSD Range | ABB ACH580 |
| Manufacturer | ABB |
| Country of Manufacture | Estonia |
| Alternative Product SKU | 3AXD50000049032 |