We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACS380-040S-04A0-4 ABB 1.5kW Three Phase ABB ACS380 Variable Speed Drive
MPN: ACS380-040S-04A0-4
Alt. SKU: 3AXD50000031889
Special Price
£527.34
£439.45
Regular Price
£620.40
| Manufacturer Part Number | ACS380-040S-04A0-4 |
|---|---|
| Barcode | 6438177506416 |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 223mm |
| Width | 70mm |
| Depth | 176mm |
| HS Code | 85044085 |
| Amperage | 4A |
| Number of analogue inputs | 2 |
| Number of analogue outputs | 1 |
| Control Setting | Modbus |
| Number of digital inputs | 5 |
| Number of digital outputs | 2 |
| Input Phases | Single Phase |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Integrated breaking resistance | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| KW Rating | 1.5kW |
| Number of HW-interfaces RS-485 | 1 |
| Number of HW-interfaces other | 3 |
| Output Frequency | 599Hz |
| Output Voltage | 480VAC |
| Output Phases | Three phase |
| Type of Converter | U converter |
| Relative symmetric net frequency tolerance | 5% |
| Relative symmetric net voltage tolerance | 10% |
| Voltage | 380/480VAC |
| VSD Range | ABB ACS380 |
| Manufacturer | ABB |
| Country of Manufacture | China |
| Alternative Product SKU | 3AXD50000031889 |
Write Your Own Review