We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACS380-042N-05A6-4 ABB 2.2kW Three Phase ABB ACS380 Variable Speed Drive
MPN: ACS380-042N-05A6-4
Alt. SKU: 3AUA0000173830
Special Price
£640.56
£533.80
Regular Price
£753.60
| Manufacturer Part Number | ACS380-042N-05A6-4 |
|---|---|
| Barcode | 6438177477686 |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 223mm |
| Width | 70mm |
| Depth | 176mm |
| Amperage | 5.6A |
| Control Setting | CAN, DeviceNet, DeviceNet Safety, EtherNet/IP, Modbus, PROFIBUS, PROFINET IO, PROFIsafe, TCP/IP |
| Number of digital inputs | 2 |
| Number of digital outputs | 1 |
| Input Phases | Single Phase |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Integrated breaking resistance | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| KW Rating | 2.2kW |
| Number of HW-interfaces RS-485 | 1 |
| Number of HW-interfaces other | 3 |
| Output Frequency | 599Hz |
| Output Voltage | 480VAC |
| Output Phases | Three phase |
| Type of Converter | U converter |
| Relative symmetric net frequency tolerance | 5% |
| Relative symmetric net voltage tolerance | 10% |
| Voltage | 380/480VAC |
| VSD Range | ABB ACS380 |
| Manufacturer | ABB |
| Country of Manufacture | China |
| Alternative Product SKU | 3AUA0000173830 |
Write Your Own Review