We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACS880-01-03A0-5 ABB 1.1kW Three Phase ABB ACS880 Variable Speed Drive
MPN: ACS880-01-03A0-5
Alt. SKU: 3AUA0000090428
| Manufacturer Part Number | ACS880-01-03A0-5 |
|---|---|
| Barcode | 6438177557517 |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 409mm |
| Width | 155mm |
| Depth | 226mm |
| Amperage | 3A |
| Number of analogue inputs | 2 |
| Number of analogue outputs | 2 |
| Control Setting | CAN, DeviceNet, DeviceNet Safety, EtherNet/IP, Modbus, PROFIBUS, PROFINET IO, PROFIsafe |
| Number of digital inputs | 6 |
| Number of digital outputs | 2 |
| Input Phases | Single Phase |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Integrated breaking resistance | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP21 |
| KW Rating | 1.1kW |
| Number of HW-interfaces RS-485 | 1 |
| Number of HW-interfaces USB | 1 |
| Number of HW-interfaces other | 4 |
| Output Frequency | 500Hz |
| Output Voltage | 500VAC |
| Output Phases | Three phase |
| Type of Converter | U converter |
| Relative symmetric net frequency tolerance | 5% |
| Relative symmetric net voltage tolerance | 10% |
| Voltage | 380/500VAC |
| VSD Range | ABB ACS880 |
| Manufacturer | ABB |
| Country of Manufacture | Finland |
| Alternative Product SKU | 3AUA0000090428 |
Write Your Own Review