We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ACH580-01-363A-4 ABB 200kW Three Phase ABB ACH580 Variable Speed Drive
MPN: ACH580-01-363A-4
Alt. SKU: 3AUA0000080534
Special Price
£18,108.48
£15,090.40
Regular Price
£27,859.20
| Manufacturer Part Number | ACH580-01-363A-4 |
|---|---|
| Barcode | 6438177305903 |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 955mm |
| Width | 380mm |
| Depth | 418mm |
| HS Code | 85044086 |
| Amperage | 363A |
| Number of analogue inputs | 2 |
| Number of analogue outputs | 2 |
| Control Setting | BACnet, CAN, DeviceNet, DeviceNet Safety, EtherNet/IP, LON, Modbus, PROFIBUS, PROFINET IO, TCP/IP |
| Number of digital inputs | 6 |
| Number of digital outputs | 3 |
| Input Phases | Single Phase |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Degree of protection (IP) | IP21 |
| KW Rating | 200kW |
| Number of HW-interfaces RS-485 | 1 |
| Number of HW-interfaces USB | 1 |
| Number of HW-interfaces parallel | 2 |
| Number of HW-interfaces other | 2 |
| Output Frequency | 500Hz |
| Output Voltage | 480VAC |
| Output Phases | Three phase |
| Type of Converter | U converter |
| Relative symmetric net frequency tolerance | 5% |
| Relative symmetric net voltage tolerance | 10% |
| Voltage | 380/480VAC |
| VSD Range | ABB ACH580 |
| Manufacturer | ABB |
| Country of Manufacture | Finland |
| Alternative Product SKU | 3AUA0000080534 |
Write Your Own Review