1SFL547102R1311 af265-40-11-13 140kw/265 amp 100-250v 50/60hz dc ABB Contactor
MPN: 1SFL547102R1311
Alt. SKU: AF265-40-11-13
Please contact us for a delivery time
Why Choose the AF265-40-11-13 [1SFL547102R1311]
The AF265-40-11-13 is a 4 pole - 1000 V IEC or 600 V UL contactor with pre-mounted auxiliary contacts and Main Circuit Bars, controlling motors up to 132 kW / 400 V AC (AC-3) / and switching power circuits up to 400 A (AC-1) or 300 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (100-250 V 50/60 Hz and DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories. Includes Mounting kit, containing all neccessary screws, washers and sockets for connecting the terminals, and screws for mounting the device.
Technical Specification
  • Function: 4-pole contactor for motor control up to 132 kW / 400 V AC (AC-3) and power circuits up to 400 A (AC-1).
  • Rated Operational Voltage: 1000 V IEC / 600 V UL.
  • Rated Operational Current: 350 A AC-1 at 1000 V, 265 A AC-3 at 400 V.
  • Rated Insulation Voltage (Ui): 1000 V IEC / 600 V UL.
  • Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp): 8 kV for main circuit.
  • Degree of Protection: IP40 auxiliary terminals, IP20 coil terminals, IP00 main terminals.
  • Terminal Type and Size Range: Main circuit bars; flexible 2 x 70–185 mm², rigid Al 1 x 185–240 mm², rigid Cu 2 x 70–185 mm².
  • Mechanical Durability: 5 million operations.
  • Max Switching Frequency: 300 cycles per hour (AC-1 and AC-3).
Frequently Asked Questions
What is the maximum motor control capacity of the AF265-40-11-13 contactor?
The AF265-40-11-13 contactor can control motors up to 132 kW at 400 V AC (AC-3).
What is the rated operational current for the AF265-40-11-13 contactor?
The rated operational current is 350 A AC-1 at 1000 V and 265 A AC-3 at 400 V.
What is the degree of protection for the AF265-40-11-13 contactor?
Can the AF265-40-11-13 contactor be extended with additional accessories?
What is the maximum switching frequency for the AF265-40-11-13 contactor?
The maximum switching frequency is 300 cycles per hour for both AC-1 and AC-3.
What type of terminals does the AF265-40-11-13 contactor use?
What standards does the AF265-40-11-13 contactor conform to?
See the manufacturer's data sheet for standards and approvals.
More Information
Manufacturer Part Number 1SFL547102R1311
Manufacturer ABB
Alternative Product SKU AF265-40-11-13
KW Rating 140kW
Inbuilt Aux 1 N/O 1 N/C
Barcode 7320500505120
Write Your Own Review
You're reviewing:1SFL547102R1311 af265-40-11-13 140kw/265 amp 100-250v 50/60hz dc ABB Contactor
ABB AF Contactor Range
ABB contactor range can be used to control power circuits up to a level of 690 V AC and 220 V DC. The main benefit of ABB's range of AF products are that only a few coils are needed for different control voltages used in many applications without having to change the coil.
Accessories are available in the form of front and side mounted auxiliary contact blocks plus being designed as a 1 stack 3 pole block type contactor they can have a one main auxiliary contact. Replacement parts are available as well as other accessories.