1SFL547102R1211 af265-40-11-12 140kw/265 amp 48-130v 50/60hz dc ABB Contactor
MPN: 1SFL547102R1211
Alt. SKU: AF265-40-11-12
Please contact us for a delivery time
Why Choose the AF265-40-11-12 [1SFL547102R1211]
The AF265-40-11-12 is a 4 pole - 1000 V IEC or 600 V UL contactor with pre-mounted auxiliary contacts and Main Circuit Bars, controlling motors up to 132 kW / 400 V AC (AC-3) / and switching power circuits up to 400 A (AC-1) or 300 A UL general use. Thanks to the AF technology, the contactor has a wide control voltage range (48-130 V 50/60 Hz and DC), managing large control voltage variations, reducing panel energy consumptions and ensuring distinct operations in unstable networks. Furthermore, surge protection is built-in, offering a compact solution. AF contactors have a block type design, can be easily extended with add-on auxiliary contact blocks and an additional wide range of accessories. Includes Mounting kit, containing all neccessary screws, washers and sockets for connecting the terminals, and screws for mounting the device.
Technical Specification
  • Function: 4 pole contactor for motor control up to 132 kW / 400 V AC (AC-3) and power circuits up to 400 A (AC-1).
  • Main Contacts: 4 NO contacts, no NC contacts.
  • Auxiliary Contacts: 1 NO and 1 NC.
  • Rated Operational Voltage: 1000 V IEC, 600 V UL.
  • Rated Operational Current: AC-1 up to 400 A; AC-3 up to 265 A at 400 V.
  • Rated Insulation Voltage: 1000 V IEC, 600 V UL.
  • Impulse Withstand Voltage: 8 kV.
  • Degree of Protection: Auxiliary terminals IP40, coil terminals IP20, main terminals IP00.
  • Terminal Type & Size: Main circuit bars; flexible cables 16–240 mm², rigid aluminium and copper cables up to 240 mm².
  • Mechanical Durability: 5 million operating cycles.
Trusted By Customers Worldwide
"Specified by UK panel builders for dependable control." Controls Engineer, UK
Frequently Asked Questions
What is the maximum motor control capacity of the AF265-40-11-12 contactor?
The AF265-40-11-12 contactor can control motors up to 132 kW at 400 V AC (AC-3).
What is the rated operational current for power circuits?
The rated operational current for power circuits is up to 400 A (AC-1).
What is the control voltage range of the contactor?
The contactor has a control voltage range of 48-130 V at 50/60 Hz and DC.
What types of cables can be used with the main circuit bars?
Flexible cables from 16–240 mm² and rigid aluminium and copper cables up to 240 mm² can be used.
Does the AF265-40-11-12 contactor include surge protection?
Yes, the contactor comes with built-in surge protection.
What is the degree of protection for the auxiliary terminals?
The degree of protection for the auxiliary terminals is IP40.
What standards and approvals does the contactor conform to?
See the manufacturer's data sheet for standards and approvals.
More Information
Manufacturer Part Number 1SFL547102R1211
Manufacturer ABB
Alternative Product SKU AF265-40-11-12
KW Rating 140kW
Inbuilt Aux 1 N/O 1 N/C
Barcode 7320500505151
Write Your Own Review
You're reviewing:1SFL547102R1211 af265-40-11-12 140kw/265 amp 48-130v 50/60hz dc ABB Contactor
ABB AF Contactor Range
ABB contactor range can be used to control power circuits up to a level of 690 V AC and 220 V DC. The main benefit of ABB's range of AF products are that only a few coils are needed for different control voltages used in many applications without having to change the coil.
Accessories are available in the form of front and side mounted auxiliary contact blocks plus being designed as a 1 stack 3 pole block type contactor they can have a one main auxiliary contact. Replacement parts are available as well as other accessories.