We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
1SCA162679R1001 ABB OT80G2-6BS OT Plus Panel Mounted Switch Disconnector
MPN: 1SCA162679R1001
Alt. SKU: OT80G2-6BS
Special Price
£126.16
£105.13
Regular Price
£194.09
Why Choose the 1SCA162679R1001
The ABB 1SCA162679R1001 is an OT80G2-6BS OT Plus Switch Disconnector designed for isolator applications requiring an 80 A rated current and a short-circuit rating of 50 kA.
Technical Specification
- Manufacturer: ABB
- SKU: 1SCA162679R1001
- Manufacturer part number: 1SCA162679R1001
- Range: OT Plus
- Product category: Isolators and Disconnectors
- Product sub category: Switch Disconnector
- Pack quantity: 1
- Country of manufacture: Finland
- HS code: 85365080
- Conditioned rated short-circuit current Iq: 50 kA
- Rated permanent current at AC-21, 400 V: 80 A
- Switching power at 400 V: 45 kW
- Number of switches: Yes
Downloads
- Datasheet for 1SCA162679R1001
- Enviromental product declaration for 1SCA162679R1001
- EU Declaration of Conformity for 1SCA162679R1001
- REACh declaration for 1SCA162679R1001
Trusted By Customers Worldwide
"Switching power of up to 45 kW at 400 V makes this unit suitable for demanding load isolation." Engineering note
Frequently Asked Questions
What is the rated permanent current for this switch disconnector?
The rated permanent current at AC-21, 400 V is 80 A.
What is the conditioned rated short-circuit current Iq?
The conditioned rated short-circuit current Iq is 50 kA.
Is this product suitable for use at 400 V applications?
Yes, it is rated for permanent current and up to 45 kW switching power at 400 V.
| Alternative Product SKU | OT80G2-6BS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 1SCA162679R1001 |
| Manufacturer | ABB |
| Barcode | 6417019926643 |
| Conditioned rated short-circuit current Iq | 50kA |
| Rated permanent current at AC-21, 400 V | 80A |
| Switching power at 400 V | 45kW |
| Number of switches | 1 |
| Amperage | 80A |
| Range | OT Plus |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 109mm |
| Width | 100mm |
| Depth | 96mm |
| HS Code | 85365080 |
| Country of Manufacture | Finland |
Write Your Own Review