We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
1SCA162674R1001 ABB OT30G3-8BS OT Plus30 A switch disconnector, size G3, 8-pole, DIN mounting,
MPN: 1SCA162674R1001
Alt. SKU: OT30G3-8BS
Special Price
£228.79
£190.66
Regular Price
£352.00
1SCA162674R1001 ABB OT30G3-8BS OT Plus30 A switch disconnector, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- Datasheet for 1SCA162674R1001 OT30G3-8BS OT Plus30 A switch disconnector, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- Auxiliary Information for 1SCA162674R1001 OT30G3-8BS OT Plus30 A switch disconnector, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- Conformity Documents for 1SCA162674R1001 OT30G3-8BS OT Plus30 A switch disconnector, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- Conformity Documents for 1SCA162674R1001 OT30G3-8BS OT Plus30 A switch disconnector, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- Conformity Document for 1SCA162674R1001 OT30G3-8BS OT Plus30 A switch disconnector, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- 3D file for 1SCA162674R1001 OT30G3-8BS OT Plus30 A switch disconnector, size G3, 8-pole, DIN mounting,
| Alternative Product SKU | OT30G3-8BS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 1SCA162674R1001 |
| Manufacturer | ABB |
| Barcode | 6417019926599 |
| Conditioned rated short-circuit current Iq | 25kA |
| Rated permanent current at AC-21, 400 V | 40A |
| Switching power at 400 V | 18.5kW |
| Number of switches | 1 |
| Amperage | 40A |
| Range | OT Plus |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 195mm |
| Width | 102mm |
| Depth | 102mm |
| HS Code | 85365080 |
| Country of Manufacture | Finland |
Write Your Own Review