We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
1SCA162673R1001 ABB OT30G3-6BS OT Plus Panel Mounted Switch Disconnector
MPN: 1SCA162673R1001
Alt. SKU: OT30G3-6BS
Why Choose the 1SCA162673R1001
The ABB 1SCA162673R1001 is an OT30G3-6BS OT Plus Switch Disconnector designed for use in low-voltage isolation and switching applications, featuring a rated current of 40 A and a short-circuit rating of 25 kA.
Technical Specification
- Manufacturer: ABB
- SKU: 1SCA162673R1001
- Manufacturer part number: 1SCA162673R1001
- Range: OT Plus
- Product category: Isolators and Disconnectors
- Product sub category: Switch Disconnector
- Pack quantity: 1
- Country of manufacture: Finland
- HS code: 85365080
- Conditioned rated short-circuit current Iq: 25 kA
- Rated permanent current at AC-21, 400 V: 40 A
- Switching power at 400 V: 18.5 kW
- Number of switches: Yes
Downloads
- Datasheet for 1SCA162673R1001
- Enviromental product declaration for 1SCA162673R1001
- EU Declaration of Conformity for 1SCA162673R1001
- REACh declaration for 1SCA162673R1001
Trusted By Customers Worldwide
"Suitable for isolation where a 25 kA short-circuit requirement exists and a 40 A current rating is necessary." Engineering note
Frequently Asked Questions
What is the rated permanent current for the ABB 1SCA162673R1001 switch disconnector?
What is the conditioned rated short-circuit current of this switch disconnector?
What is the switching power at 400 V?
| Alternative Product SKU | OT30G3-6BS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 1SCA162673R1001 |
| Manufacturer | ABB |
| Barcode | 6417019926582 |
| Conditioned rated short-circuit current Iq | 25kA |
| Rated permanent current at AC-21, 400 V | 40A |
| Switching power at 400 V | 18.5kW |
| Number of switches | 1 |
| Amperage | 40A |
| Range | OT Plus |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 144mm |
| Width | 102mm |
| Depth | 127mm |
| HS Code | 85365080 |
| Country of Manufacture | Finland |