We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
1SCA162668R1001 ABB OT100G3-8BS Switch-disconnector OT Plus 100 A, size G3, 8-pole, DIN mounting,
MPN: 1SCA162668R1001
Alt. SKU: OT100G3-8BS
Special Price
£258.86
£215.72
Regular Price
£398.24
1SCA162668R1001 ABB OT100G3-8BS Switch-disconnector OT Plus 100 A, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- Datasheet for 1SCA162668R1001 OT100G3-8BS Switch-disconnector OT Plus 100 A, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- Auxiliary Information for 1SCA162668R1001 OT100G3-8BS Switch-disconnector OT Plus 100 A, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- Conformity Documents for 1SCA162668R1001 OT100G3-8BS Switch-disconnector OT Plus 100 A, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- Conformity Documents for 1SCA162668R1001 OT100G3-8BS Switch-disconnector OT Plus 100 A, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- Conformity Document for 1SCA162668R1001 OT100G3-8BS Switch-disconnector OT Plus 100 A, size G3, 8-pole, DIN mounting,
- 3D file for 1SCA162668R1001 OT100G3-8BS Switch-disconnector OT Plus 100 A, size G3, 8-pole, DIN mounting,
| Alternative Product SKU | OT100G3-8BS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 1SCA162668R1001 |
| Manufacturer | ABB |
| Barcode | 6417019926537 |
| Number of Poles | 8 pole |
| Conditioned rated short-circuit current Iq | 50kA |
| Max. rated operation voltage Ue AC | 800V |
| Number of switches | 1 |
| Rated operating voltage | 800V |
| Version as main switch | Yes |
| Version as maintenance-/service switch | Yes |
| Suitable for distribution board installation | Yes |
| Rated permanent current Iu | 100A |
| Amperage | 100A |
| Range | OT Plus |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 195mm |
| Width | 102mm |
| Depth | 102mm |
| HS Code | 85365080 |
| Country of Manufacture | Finland |
Write Your Own Review