1SCA131731R1001 ABB OTDCP25S22MD 4 Pole 1000VDC 25A Switch Disconnector
MPN: 1SCA131731R1001
Alt. SKU: OTDCP25S22MD
Why Choose the OTDCP25S22MD [1SCA131731R1001]
Technical Specification
- Rated Operational Voltage: 1000 V DC.
- Rated Operational Current (DC-21B): 25 A.
- Number of Poles: 4P.
- Degree of Protection: IP65 (IEC 60529).
- Enclosure Material: UV-protected glass reinforced polycarbonate.
- Terminal Type and Capacity: Screw Clamp, 2.5–16 mm².
- Rated Insulation Voltage: 1000 V (IEC/EN 60664-1).
- Rated Impulse Withstand Voltage: 8 kV.
- Mechanical Durability: 4000 cycles.
- Mounting Type: Base mounting.
Frequently Asked Questions
What is the degree of protection for the OTDCP series enclosure?
What is the rated operational voltage and current for this product?
What type of cables can be used with the OTDCP enclosure?
How is the enclosure mounted?
What materials are used in the construction of the enclosure?
How many poles does the OTDCP enclosure have?
What is the mechanical durability of the enclosure?
| Alternative Product SKU | OTDCP25S22MD |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 1SCA131731R1001 |
| Manufacturer | ABB |
| Barcode | 6417019609911 |
| Number of Poles | 4 Pole |
| Max. rated operation voltage Ue AC | 1000V |
| Number of switches | 1 |
| Rated operating voltage | 1000V |
| Device construction | Complete device in housing |
| Type of control element | Turn button |
| Colour control element | Black |
| Rated permanent current Iu | 25A |
| Voltage | 1000VDC |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 167mm |
| Width | 108mm |
| Depth | 142mm |