We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
1SAP551010R0001 ABB CP6510 TFT Capacitive Multitouch 10.1" HMI with Chromium Browser (Webserver)
MPN: 1SAP551010R0001
Alt. SKU: CP6510
Special Price
£1,800.12
£1,500.10
Regular Price
£2,571.60
1SAP551010R0001 ABB CP6510 TFT Capacitive Multitouch 10.1" HMI with Chromium Browser (Webserver)
- Data sheet CP6510
- Operating instructions CP600 control panels portfolio
- Installation instructions CP6505, CP6507, CP6510, CP6515
- Manual PB610 Panel Builder 600 - programming software for CP600 Control Panels
- EU & UK Declaration of conformity - CP600-C
- EU POPs Declaration ABB PLC Products
- REACH declaration ABB PLC products
| Height | 197mm |
|---|---|
| Width | 282mm |
| Depth | 37mm |
| PLC Range | CP600-C |
| Barcode | 4013614579479 |
| Packed Quantity | 1 |
| HS Code | 85371091 |
| Screen Size | 10.1" |
| Screen Colours | 16000000 Colors |
| Screen Resolution | 1280x800 pixels |
| Display | TFT Capacitive Multitouch |
| Browser | Chromium Browser |
| Ambient temperature | 0 … +50 °C |
| Built-in depth | 29mm |
| Supply voltage DC | 18 ... 32 V DC |
| Rated voltage DC | 24VDC |
| Degree of protection (IP), front side | IP66 |
| Memory size | 24kb |
| Number of HW-interfaces USB | 1 |
| Number of HW-interfaces RS-485 | 1 |
| Number of HW-interfaces RS-232 | 1 |
| Number of HW-interfaces industrial Ethernet | 2 |
| Manufacturer | ABB |
| Manufacturer Part Number | 1SAP551010R0001 |
| Alternative Product SKU | CP6510 |
Write Your Own Review