We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
137X3735 Danfoss 90kW Three Phase iC7-Automation Variable Speed Drive
MPN: 137X3735
Alt. SKU: IC7-60FA3N05-170AE21F1+AJXD+BAMT+BEF1+BF20+DAAU
Why Choose the 137X3735?
The Danfoss 137X3735 (model code IC7-60FA3N05-170AE21F1+AJXD+BAMT+BEF1+BF20+DAAU) is a Variable speed drive (frequency converter) intended for panel installation where accurate motor control, repeatable commissioning, and reliable like-for-like replacement are required.
Configured with Power: 90 kW/125 hp, Current: 170 A, Supply: 380-500 V AC to support correct selection and like-for-like replacements.
Key Benefits
- Variable speed drive (frequency converter) for correct application matching
- Configured with Power: 90 kW/125 hp, Current: 170 A, Supply: 380-500 V AC.
- Suitable for panel installations where reliable commissioning is required.
- SKU and model code shown for procurement and like for like replacements.
Technical Specifications
- Product type: 3~
- Power rating: 90 kW/125 hp
- Mains voltage: 380-500 V AC
- Net weight: 63.01 Kilogram
- EAN: 5715253824000
- Additional drive features 1: None
- Additional drive features 2: None
- Additional drive features 3: None
- Additional drive features 4: None
- Additional drive features 5: None
- Ambient temp HO (1/10 min): 45°C/113°F
- Ambient temp HO2 (1/5 min): 45°C/113°F
- Ambient temp LO (1/10 min): 45°C/113°F
- Ambient temp. normal overload: 45°C/113°F
- Cable entry and EMC plate: Standard plate
- Communication interface, X0: Ethernet port, no protocol
- Communication interface, X1/X2: Modbus TCP OS7MT
- Continous current IH (1/10min): 170/153A
- Continous current IH (1/5min): 147/133A
- Continous current IL (1/10min): 170/153A
- Control panel: Control Panel 2.8 OPX20
- Current rating: 170 A
- Customer specific application: None
- Customer-specific label: None
- Customization file package ID: No customization
- DC terminals: None
- Efficiency class-Relative loss: IE2 - 1.48%
- EMC category: C1 and C2 category
- Enclosure rating: IP21 / TYPE 1
- Extra environmental protection: None
- Frame designation: FK08
- Functional safety: STO, not upgradable
- Gross weight: 69.62 Kilogram
- Heat sink access panel: None
- Help Counter: 1
- High speed enabled: No
- Humidity protection device: None
- Input curent HO2 (1/5 min): 139/122A
- Input current HO (1/10 min): 167/146A
- Input current in Normal Overlo: 167/146A
- Input current LO (1/10 min): 167/146A
- Input frequency: 50/60Hz
- Input Voltage: 3x380-500V
- Integrated brake chopper: None
- Integrated common-mode filter: None
- Interface board: MicroSD card reader and RTC
- Language package: Global
- Main unit Depth: 367 MM / 14.4 IN
- Main unit Height: 980 MM / 38.6 IN
- Main unit Width: 267 MM / 10.5 IN
- Mains input device: Mains switch
- Maximum Power Loss LO [W]: 1845
- Modelcode01: IC7-60FA3N05-170AE21F1
- Modelcode02: +AJXD
- Modelcode03: +BAMT
- Modelcode04: +BEF1+BF20
- Modelcode05: +DAAU
- Option slot A: None
- Option slot B: None, not upgradable
- Option slot C: None
- Option slot D: None
- Option Slot E: None
- Output frequency: 0-590Hz
- Overload current IH (1/10min): 255/234A
- Overload current IH (1/5min): 221/200A
- Overload current IL (1/10min): 187/172A
- Product category: Frequency converter,air-cooled
- Product group: iC7-60
- Product series: iC7-Automation
- Product software ID: Latest released version
- Product specific marine cert.: None
- Protection rating: IP21/UL Type 1
- Short circuit current rating: 100kA
- Standard I/O: None
- Technical documentation: Installation guide
- Touch protection: None
- Typecode Part 1: 7FC-AUFA3N05-170AE21F1
- Typecode Part 2: -000160174
- Typical motor power PH (150%): 90KW(400V)/125HP(460V)
- Typical motor power PH2 (150%): 75KW(400V)/100HP(460V)
- Typical motor power PL (110%): 90KW(400V)/125HP(460V)
Frequently Asked Questions
What supply does Danfoss 137X3735 require?
What is the rated power for 137X3735?
Where is 137X3735 typically installed?
What does IP20 mean for 137X3735?
Can 137X3735 be used for pump and fan applications?
What should I check before ordering a like for like replacement for 137X3735?
| Manufacturer Part Number | 137X3735 |
|---|---|
| Barcode | 5715253824000 |
| Communication | Modbus TCP OS7MT |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 980mm |
| Width | 267mm |
| Depth | 367mm |
| Ambient temp HO (1/10 min) | 45°C/113°F |
| Ambient temp HO2 (1/5 min) | 45°C/113°F |
| Ambient temp LO (1/10 min) | 45°C/113°F |
| Ambient temp. normal overload | 45°C/113°F |
| Amperage | 170A |
| A option | Option slot available for later addtion |
| B option | Option slot not available |
| C Option | Option slot available for later addtion |
| D Option | Option slot available for later addtion |
| E Option | Option slot available for later addtion |
| Cable entry and EMC plate | Standard plate |
| Continous current IH (1/10min) | 170/153A |
| Continous current IL (1/10min) | 170/153A |
| Brake - Safe-Stop | No brake chopper |
| Cable entry plate | Standard plate |
| Continous current IH (1/5min) | 147/133A |
| Coating PCB | Not coated PCB |
| Control Panel | Control Panel 2.8 OPX20 |
| Control Panel Included | Yes |
| DC terminals | Yes |
| Efficiency class-Relative loss | IE2 - 1.48% |
| EMC Screen | Yes |
| Filter | C1 and C2 filter |
| Frame Size | FK08 |
| Functional safety | STO, not upgradable |
| HP Rating | 125 |
| Input curent HO2 (1/5 min) | 139/122A |
| Input current HO (1/10 min) | 167/146A |
| Input current in Normal Overload | 167/146A |
| Input current LO (1/10 min) | 167/146A |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Input Voltage | 3x380-500VAC |
| Interface board | MicroSD card reader and RTC |
| Degree of protection (IP) | IP21 / TYPE 1 |
| KW Rating | 90kW |
| Mains input device | Mains switch |
| Maximum Power Loss LO [W] | 1845 |
| Output Frequency | 590Hz |
| Overload current IH (1/10min) | 255/234A |
| Overload current IH (1/5min) | 221/200A |
| Overload current IL (1/10min) | 187/172A |
| Output Phases | Three phase |
| Short Circuit Release | 100kA |
| VSD Range | Danfoss iC7-Automation |
| Typical motor power PH2 (150%) | 75KW(400V)/100HP(460V) |
| Manufacturer | Danfoss |
| Typical motor power PL (110%) | 90KW(400V)/125HP(460V) |
| Typical motor power PH (150%) | 90KW(400V)/125HP(460V) |
| Alternative Product SKU | IC7-60FA3N05-170AE21F1+AJXD+BAMT+BEF1+BF20+DAAU |