We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
137X3264 Danfoss 710kW iC7-Automation Inverter module
MPN: 137X3264
Alt. SKU: IC7-60SAIN05-1260E00F4+AE10+AKFX+BAIP+BDC1+BEXX+BF20+BGK1+BH25+BK25+BL25+CAC0+CBC1+CCR0+CDX0+DAAU
Why Choose the 137X3264?
The Danfoss 137X3264 (model code IC7-60SAIN05-1260E00F4+AE10+AKFX+BAIP+BDC1+BEXX+BF20+BGK1+BH25+BK25+BL25+CAC0+CBC1+CCR0+CDX0+DAAU) is a Drive option / expansion module intended for panel installation where accurate motor control, repeatable commissioning, and reliable like-for-like replacement are required.
Configured with Power: 710 kW/1000 HP, Current: 1260 A, Supply: 380-500 V AC to support correct selection and like-for-like replacements.
Key Benefits
- Drive option / expansion module for correct application matching
- Configured with Power: 710 kW/1000 HP, Current: 1260 A, Supply: 380-500 V AC.
- Suitable for panel installations where reliable commissioning is required.
- SKU and model code shown for procurement and like for like replacements.
Technical Specifications
- Product type: Inverter module, INU
- Power rating: 710 kW/1000 HP
- Mains voltage: 380-500 V AC
- Net weight: 204 Kilogram
- EAN: 5715253819266
- AC voltage: 3X0-400/460/500VAC
- Additional drive features 1: None
- Additional drive features 2: None
- Additional drive features 3: None
- Additional drive features 4: None
- Additional drive features 5: None
- check if complete: OK
- Communication interface, X0: Ethernet port, no protocol
- Communication interface, X1/X2: EtherNet/IP OS7IP
- Continous current IH (1/5min): 1050A(400VAC)/960A(460VAC)
- Continous current IL (1/5min): 1260A(400VAC)/1150A(460VAC)
- Control panel: Control Panel 2.8 OPX20
- Control panel cable length: 2.5 m (8 ft)
- Control panel mounting type: Flush mount
- Control unit cable length: 2.5 m (8 ft), Fiber
- Cooling circuit connector type: Not relevant
- Cooling circuit hose length: Not relevant
- Cooling type: Air Cooled
- Current rating: 1260 A
- Customer specific application: None
- Customer-specific label: None
- Customization file package ID: No customization
- DC Bus current: 1441A(540VDC)
- DC Bus voltage: 465-740VDC
- DC fuses and devices: DC bus fuses
- DC power: 778kW(540VDC)
- Documentation language: Multi-language
- EMC category: C4 category
- Enclosure rating: IP00 / OPEN TYPE
- Extra environmental protection: Coated boards
- Frame designation: 2xIR11
- Functional safety: None, not upgradable
- Gross weight: 264 Kilogram
- Help Counter: 1
- High speed enabled: No
- Integration unit: Standard, no filter
- Language package: Global
- Main unit Depth: 553MM/21.8IN
- Main unit Height: 1530MM/60.2IN
- Main unit Width: 2X235MM/9.3IN
- Mains input device: None
- Marine construction: None
- Modelcode01: IC7-60SAIN05-1260E00F4
- Modelcode02: +AE10+AKFX
- Modelcode03: +BAIP+BDC1+BEXX+BF20
- Modelcode04: +BGK1+BH25+BK25+BL25+CAC0+CBC1
- Modelcode05: +CCR0+CDX0
- Modelcode06: +DAAU
- Nominal AC current: 1287A(400VAC)/1174A(460VAC)
- Option slot A: General Purpose I/O OC7C0
- Option slot B: I/O and Relay Option OC7C1
- Option slot C: Relay Option OC7R0
- Option slot D: None
- Option slot E: None, without mounting plate
- Option slot F: None, without mounting plate
- Option slot G: None, without mounting plate
- Option slot H: None, without mounting plate
- Option slot I: None, without mounting plate
- Option slot J: None, without mounting plate
- Output frequency: 0-590Hz
- Overload current IH (1/5min): 1575A(400VAC)/1440A(460VAC)
- Overload current IL (1/5min): 1386A(400VAC)/1265A(460VAC)
- Product category: System module, air-cooled
- Product Category -DrivesSymbol: System module, air-cooled
- Product group: iC7-60
- Product series: iC7-Automation
- Product software ID: Latest released version
- Product specific marine cert.: None
- Product Type - DrivesSymbol: Inverter module
- Protection rating: IP00/Open Type
- Salescode part 1: IC7-60SAIN05-1260E00F4
- Salescode part 2: +AE10+AKFX
- Salescode part 3: +BAIP+BDC1+BEXX+BF20
- Salescode part 4: +BGK1+BH25+BK25+BL25+CAC0+CBC1
- Salescode part 5: +CCR0+CDX0
- Salescode part 6: +DAAU
- Shipping package: Cardboard box package
- Short circuit current rating: 100kA
- Standard I/O: I/O and Relay Option OC7C1
- StarCoupler board cable length: 2.5 m (8 ft), Fiber
- Start current Imax (3sec): 1785A
- Storage temperature: -40...70°C/-40...158°F
- Technical documentation: None
- Typecode Part 1: 7SM-AUSAIN05-1260E00F4
- Typecode Part 2: -000159544
- Typical motor power PH2 (150%): 560kW(400VAC)/750Hp(460VAC)
- Typical motor power PL (110%): 710kW(400VAC)/950Hp(460VAC)
Frequently Asked Questions
What supply does Danfoss 137X3264 require?
What is the rated power for 137X3264?
Where is 137X3264 typically installed?
What does IP20 mean for 137X3264?
Can 137X3264 be used for pump and fan applications?
What should I check before ordering a like for like replacement for 137X3264?
| Manufacturer Part Number | 137X3264 |
|---|---|
| Barcode | 5715253819266 |
| Communication | EtherNet/IP OS7IP |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 1530mm |
| Width | 2x235mm |
| Depth | 553mm |
| Amperage | 1260A |
| A option | General Purpose I/O OC7C0 |
| B option | I/O and Relay Option OC7C1 |
| C Option | Relay Option OC7R0 |
| D Option | Option slot available for later addtion |
| E Option | None, without mounting plate |
| F Option | None, without mounting plate |
| G Option | None, without mounting plate |
| Brake - Safe-Stop | No brake chopper |
| Continous current IH (1/5min) | 1050A(400VAC)/960A(460VAC) |
| Continous current IL (1/5min) | 1260A(400VAC)/1150A(460VAC) |
| Coating PCB | Coated PCB |
| Control Panel | Control Panel 2.8 OPX20 |
| Control Panel Included | Yes |
| Control panel cable length | 2.5 m (8 ft) |
| Control panel mounting type | Flush mount |
| Control unit cable length | 2.5 m (8 ft), Fiber |
| Cooling | Air Cooling |
| DC Bus current | 1441A(540VDC) |
| DC Bus voltage | 465-740VDC |
| DC fuses and devices | DC bus fuses |
| DC power | 778KW(540VDC) |
| Frame Size | 2xIR11 |
| Functional safety | None, not upgradable |
| HP Rating | 1000 |
| Input Voltage | 0-400/460/500VAC |
| Integration unit | Standard, no filter |
| Degree of protection (IP) | IP00 / OPEN TYPE |
| KW Rating | 710kW |
| Nominal AC current | 1287A(400VAC)/1174A(460VAC) |
| Onboard I/O | 6xDI,2xDO,2xAI,1xAO,thermister input,2xNO/NC,1xNO relays |
| Output Frequency | 599Hz |
| Overload current IH (1/5min) | 1575A(400VAC)/1440A(460VAC) |
| Overload current IL (1/5min) | 1386A(400VAC)/1265A(460VAC) |
| Short Circuit Release | 100kA |
| StarCoupler board cable length | 2.5 m (8 ft), Fiber |
| VSD Range | Danfoss iC7-Automation |
| Typical motor power PH2 (150%) | 560KW(400V)/750HP(460V) |
| Manufacturer | Danfoss |
| Start current Imax (3sec) | 1785A |
| Typical motor power PL (110%) | 710KW(400V)/950HP(460V) |
| Alternative Product SKU | IC7-60SAIN05-1260E00F4+AE10+AKFX+BAIP+BDC1+BEXX+BF20+BGK1+BH25+BK25+BL25+CAC0+CBC1+CCR0+CDX0+DAAU |