We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
137U9195 Danfoss 500kW iC7-Automation Inverter module
MPN: 137U9195
Alt. SKU: IC7-60SAIN05-880AE00F4+AE10+AKFX+BAPR+BDC1+BEF2+BF20+BGK1+BH15+BK15+CAM0+CBT0+DAAU+EGIN+EHEN
Why Choose the 137U9195?
The Danfoss 137U9195 (model code IC7-60SAIN05-880AE00F4+AE10+AKFX+BAPR+BDC1+BEF2+BF20+BGK1+BH15+BK15+CAM0+CBT0+DAAU+EGIN+EHEN) is a Drive option / expansion module intended for panel installation where accurate motor control, repeatable commissioning, and reliable like-for-like replacement are required.
Configured with Power: 500 kW/650 HP, Current: 880 A, Supply: 380-500 V AC to support correct selection and like-for-like replacements.
Key Benefits
- Drive option / expansion module for correct application matching
- Configured with Power: 500 kW/650 HP, Current: 880 A, Supply: 380-500 V AC.
- Suitable for panel installations where reliable commissioning is required.
- SKU and model code shown for procurement and like for like replacements.
Technical Specifications
- Product type: Inverter module, INU
- Power rating: 500 kW/650 HP
- Mains voltage: 380-500 V AC
- Net weight: 102 Kilogram
- EAN: 5715253777191
- AC voltage: 3X0-400/460/500VAC
- Additional drive features 1: None
- Additional drive features 2: None
- Additional drive features 3: None
- Additional drive features 4: None
- Additional drive features 5: None
- check if complete: OK
- Communication interface, X0: Ethernet port, no protocol
- Communication interface, X1/X2: PROFINET RT OS7PR
- Continous current IH (1/5min): 731A(400VAC)/681A(460VAC)
- Continous current IL (1/5min): 880A(400VAC)/820A(460VAC)
- Control panel: Control Panel 2.8 OPX20
- Control panel cable length: 1.5 m (5 ft)
- Control panel mounting type: Flush mount
- Control unit cable length: 1.5 m (5 ft), Fiber
- Cooling circuit connector type: Not relevant
- Cooling circuit hose length: Not relevant
- Cooling type: Air Cooled
- Current rating: 880 A
- Customer specific application: None
- Customer-specific label: None
- Customization file package ID: No customization
- DC Bus current: 1015A(540VDC)
- DC Bus voltage: 465-740VDC
- DC fuses and devices: DC bus fuses
- DC power: 548kW(540VDC)
- Documentation language: English
- EMC category: C4 category
- Enclosure rating: IP00 / OPEN TYPE
- Extra environmental protection: Coated boards
- Frame designation: IR11
- Functional safety: STO, SS1-t
- Gross weight: 132 Kilogram
- Help Counter: 1
- High speed enabled: No
- Integration unit: Standard, no filter
- Language package: Global
- Main unit Depth: 553MM/21.8IN
- Main unit Height: 1530MM/60.2IN
- Main unit Width: 235MM/9.3IN
- Mains input device: None
- Marine construction: None
- Modelcode01: IC7-60SAIN05-880AE00F4
- Modelcode02: +AE10+AKFX
- Modelcode03: +BAPR+BDC1+BEF2+BF20
- Modelcode04: +BGK1+BH15+BK15+CAM0+CBT0
- Modelcode06: +DAAU
- Modelcode08: +EGIN+EHEN
- Nominal AC current: 899A(400VAC)/838A(460VAC)
- Option slot A: Encoder/Resolver Option OC7M0
- Option slot B: Temperature Measurement OC7T0
- Option slot C: None, without mounting plate
- Option slot D: None, without mounting plate
- Option slot E: None, without mounting plate
- Option slot F: None, without mounting plate
- Option slot G: None, without mounting plate
- Option slot H: None, without mounting plate
- Option slot I: None, without mounting plate
- Option slot J: None, without mounting plate
- Output frequency: 0-590Hz
- Overload current IH (1/5min): 1097A(400VAC)/1022A(460VAC)
- Overload current IL (1/5min): 968A(400VAC)/902A(460VAC)
- Product category: System module, air-cooled
- Product Category -DrivesSymbol: System module, air-cooled
- Product group: iC7-60
- Product series: iC7-Automation
- Product software ID: Latest released version
- Product specific marine cert.: None
- Product Type - DrivesSymbol: Inverter module
- Protection rating: IP00/Open Type
- Salescode part 1: IC7-60SAIN05-880AE00F4
- Salescode part 2: +AE10+AKFX
- Salescode part 3: +BAPR+BDC1+BEF2+BF20
- Salescode part 4: +BGK1+BH15+BK15+CAM0+CBT0
- Salescode part 5: +DAAU
- Salescode part 6: +EGIN+EHEN
- Shipping package: Cardboard box package
- Short circuit current rating: 100kA
- Standard I/O: I/O and Relay Option OC7C1
- StarCoupler board cable length: None
- Start current Imax (3sec): 1243A
- Storage temperature: -40...70°C/-40...158°F
- Technical documentation: Installation guide
- Typecode Part 1: 7SM-AUSAIN05-880AE00F4
- Typecode Part 2: -000155066
- Typical motor power PH2 (150%): 400kW(400VAC)/550Hp(460VAC)
- Typical motor power PL (110%): 500kW(400VAC)/700Hp(460VAC)
Frequently Asked Questions
What supply does Danfoss 137U9195 require?
What is the rated power for 137U9195?
Where is 137U9195 typically installed?
What does IP20 mean for 137U9195?
Can 137U9195 be used for pump and fan applications?
What should I check before ordering a like for like replacement for 137U9195?
| Manufacturer Part Number | 137U9195 |
|---|---|
| Barcode | 5715253777191 |
| Communication | PROFINET RT OS7PR |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 1530mm |
| Width | 235mm |
| Depth | 553mm |
| Amperage | 880A |
| A option | Encoder/Resolver Option OC7M0 |
| B option | Temperature Measurement OC7T0 |
| C Option | None, without mounting plate |
| D Option | None, without mounting plate |
| E Option | None, without mounting plate |
| F Option | None, without mounting plate |
| G Option | None, without mounting plate |
| Brake - Safe-Stop | No brake chopper |
| Continous current IH (1/5min) | 731A(400VAC)/681A(460VAC) |
| Continous current IL (1/5min) | 880A(400VAC)/820A(460VAC) |
| Coating PCB | Coated PCB |
| Control Panel | Control Panel 2.8 OPX20 |
| Control Panel Included | Yes |
| Control panel cable length | 1.5 m (5 ft) |
| Control panel mounting type | Flush mount |
| Control unit cable length | 1.5 m (5 ft), Fiber |
| Cooling | Air Cooling |
| DC Bus current | 1015A(540VDC) |
| DC Bus voltage | 465-740VDC |
| DC fuses and devices | DC bus fuses |
| DC power | 548KW(540VDC) |
| Frame Size | IR11 |
| Functional safety | STO, SS1-t |
| HP Rating | 650 |
| Input Voltage | 0-400/460/500VAC |
| Integration unit | Standard, no filter |
| Degree of protection (IP) | IP00 / OPEN TYPE |
| KW Rating | 500kW |
| Nominal AC current | 899A(400VAC)/838A(460VAC) |
| Onboard I/O | 6xDI,2xDO,2xAI,1xAO,thermister input,2xNO/NC,1xNO relays |
| Output Frequency | 599Hz |
| Overload current IH (1/5min) | 1097A(400VAC)/1022A(460VAC) |
| Overload current IL (1/5min) | 968A(400VAC)/902A(460VAC) |
| Short Circuit Release | 100kA |
| StarCoupler board cable length | 0.3 m (1 ft), Fiber |
| VSD Range | Danfoss iC7-Automation |
| Typical motor power PH2 (150%) | 400KW(400V)/550HP(460V) |
| Manufacturer | Danfoss |
| Start current Imax (3sec) | 1243A |
| Typical motor power PL (110%) | 500KW(400V)/700HP(460V) |
| Alternative Product SKU | IC7-60SAIN05-880AE00F4+AE10+AKFX+BAPR+BDC1+BEF2+BF20+BGK1+BH15+BK15+CAM0+CBT0+DAAU+EGIN+EHEN |