We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
137U8011 Danfoss iC7-Automation 200kW/300 3 phase regenerative AFE
MPN: 137U8011
Alt. SKU: IC7-60EA3A05-385AE54F3+BAMT+BEF2+CAC0+CBT0+IFCS+IHAT+EGXX+DAAU+GACO+MAC2
Why Choose the 137U8011?
The Danfoss 137U8011 (model code IC7-60EA3A05-385AE54F3+BAMT+BEF2+CAC0+CBT0+IFCS+IHAT+EGXX+DAAU+GACO+MAC2) is a Industrial automation component intended for panel installation where accurate motor control, repeatable commissioning, and reliable like-for-like replacement are required.
Configured with Power: 200 kW/300 HP, Current: 385 A, Supply: 380-500 V AC to support correct selection and like-for-like replacements.
Key Benefits
- Industrial automation component for correct application matching
- Configured with Power: 200 kW/300 HP, Current: 385 A, Supply: 380-500 V AC.
- Suitable for panel installations where reliable commissioning is required.
- SKU and model code shown for procurement and like for like replacements.
Technical Specifications
- Product type: 3~, regenerative, AFE
- Power rating: 200 kW/300 HP
- Mains voltage: 380-500 V AC
- Net weight: 695.3 Kilogram
- EAN: 5715253765242
- Additional cabinets: None
- Additional drive features 1: None
- Additional drive features 2: None
- Additional drive features 3: None
- Additional drive features 4: None
- Additional drive features 5: None
- Air-cooling options: Standard
- Arc detection device: None
- Auxillary voltage supply: AC voltage transformer
- Busbar input: None
- Cabinet heater: None
- Cabinet sequencing: Left to right
- Cable entry plate: With standard glands
- check if complete: OK
- Common motor output terminals: None
- Communication interface, X0: Ethernet port, no protocol
- Communication interface, X1/X2: Modbus TCP OS7MT
- Continous current IH (1/5min): 300A(400VAC)/300A(460VAC)
- Continous current IL (1/5min): 385A(400VAC)/364A(460VAC)
- Control panel: Control Panel 2.8 OPX20
- Control Power Supply: 24 VDC
- Cooling type: Air cooled
- Current rating: 385 A
- Customer control terminals: Spring-type, standard
- Customer specific application: None
- Customer specific option: None
- Customer-specific label: None
- Customization file package ID: No customization
- DC terminals: None
- Documentation language: Multi-language
- Door mounting: Hinges on the right side
- Door Signal lights: None
- EMC category: C3 category
- Emergency stop push button: None
- Enclosure rating: IP54
- Extra environmental protection: Coated boards
- Frame designation: AE10+IE10
- Functional safety: STO, SS1-t, fieldbus
- Gross weight: 815.3 Kilogram
- Grounding Device Provision: None
- Help Counter: 1
- High speed enabled: No
- Input current in High Overload: 317A(400VAC)/296A(480VAC)
- Input current in Low Overload: 303A(400VAC)/317A(480VAC)
- Input frequency: 50/60Hz
- Input Voltage: 3~380-500VAC
- Insulation monitoring: None
- Integrated brake chopper: None
- Language package: Global
- Main unit Depth [mm]: 685
- Main unit Height [mm]: 2305
- Main unit Width [mm]: 808
- Mains cabling direction: Bottom-entry
- Mains input device: Mains contactor and switch
- Marine construction: None
- Modelcode01: IC7-60EA3A05-385AE54F3
- Modelcode02: +BAMT
- Modelcode03: +BEF2+CAC0+CBT0
- Modelcode04: +DAAU
- Modelcode06: +EGXX
- Modelcode07: +GACO
- Modelcode08: +IFCS+IHAT
- Modelcode10: +MAC2
- Motor brake control: None
- Motor cabling direction: Bottom-entry
- Motor fan control: None
- Motor heater control: None
- Option slot A: General Purpose I/O OC7C0
- Option slot B: Temperature Measurement OC7T0
- Option slot C: None
- Option slot D: None
- Option slot E: None
- Option slot F: None
- Output filter: Common-mode Filter OFXC1
- Output frequency: 0-599Hz
- Power unit service beam: None
- Product category: Enclosed drive, air-cooled
- Product group: iC7-60
- Product series: iC7-Automation
- Product software ID: Latest released version
- Product specific marine cert.: None
- Protection rating: IP54/UL Type 12
- Service socket: None
- Shipping package: Wooden package
- Short circuit current rating: 65kA
- Standard I/O: I/O and Relay Option OC7C1
- Storage temperature: -40...+70°C
- Technical documentation: None
- Typecode Part 1: 7ED-AUEA3A05-385AE54F3
- Typecode Part 2: -000153750
- Typical motor power PH2 (150%): 160KW(400V)/250HP(460V)
- Typical motor power PL (110%): 200KW(400V)/300HP(460V)
- UL compliance: No additional approvals
Frequently Asked Questions
What supply does Danfoss 137U8011 require?
What is the rated power for 137U8011?
Where is 137U8011 typically installed?
What does IP20 mean for 137U8011?
Can 137U8011 be used for pump and fan applications?
What should I check before ordering a like for like replacement for 137U8011?
| Manufacturer Part Number | 137U8011 |
|---|---|
| Barcode | 5715253765242 |
| Communication | Modbus TCP OS7MT |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 2305mm |
| Width | 808mm |
| Depth | 685mm |
| Amperage | 385A |
| A option | General Purpose I/O OC7C0 |
| B option | Temperature Measurement OC7T0 |
| Cabinet sequencing | Left to right |
| Cable entry plate | With standard glands |
| Cable Entry | Bottom |
| Control Voltage | 24VDC |
| Continous current IH (1/5min) | 300A(400VAC)/300A(460VAC) |
| Continous current IL (1/5min) | 385A(400VAC)/364A(460VAC) |
| Coating PCB | Coated PCB |
| Control Panel | Control Panel 2.8 OPX20 |
| Control Panel Included | Yes |
| Cooling | Air Cooling |
| Customer control terminals | Spring-type, standard |
| EMC Screen | Yes |
| Filter | C3 Filter |
| Frame Size | AE10+IE10 |
| Functional safety | STO, SS1-t, fieldbus |
| HP Rating | 300 |
| Input current in Low Overload | 303A (400VAC) / 317A (480VAC) |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Input Voltage | 380-500VAC |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| KW Rating | 200kW |
| Mains input device | Mains contactor and switch |
| Motor cabling direction | Bottom-entry |
| Motor heater control | None |
| Output filter | Common-mode Filter OFXC1 |
| Output Frequency | 599Hz |
| Output Phases | Three phase |
| Short Circuit Release | 65kA |
| VSD Range | Danfoss iC7-Automation |
| Typical motor power PH2 (150%) | 160KW(400V)/250HP(460V) |
| Manufacturer | Danfoss |
| Typical motor power PL (110%) | 200KW(400V)/300HP(460V) |
| Alternative Product SKU | IC7-60EA3A05-385AE54F3+BAMT+BEF2+CAC0+CBT0+IFCS+IHAT+EGXX+DAAU+GACO+MAC2 |