We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
137U5797 Danfoss Three Phase iC7-Automation regenerative AFE
MPN: 137U5797
Alt. SKU: IC7-60SA3A05-920AE00F3+AE10+AJFX+AKFX+BAMT+BDC1+BEXX+BF20+BH15+BK15+BL15+DAAU
Why Choose the 137U5797?
The Danfoss 137U5797 (model code IC7-60SA3A05-920AE00F3+AE10+AJFX+AKFX+BAMT+BDC1+BEXX+BF20+BH15+BK15+BL15+DAAU) is a Industrial automation component intended for panel installation where accurate motor control, repeatable commissioning, and reliable like-for-like replacement are required.
Configured with Power: Not relevant, Current: 920 A, Supply: 380-500 V AC to support correct selection and like-for-like replacements.
Key Benefits
- Industrial automation component for correct application matching
- Configured with Power: Not relevant, Current: 920 A, Supply: 380-500 V AC.
- Suitable for panel installations where reliable commissioning is required.
- SKU and model code shown for procurement and like for like replacements.
Technical Specifications
- Product type: 3~, regenerative, AFE
- Power rating: Not relevant
- Mains voltage: 380-500 V AC
- Net weight: 156 Kilogram
- EAN: 5715253742540
- AC voltage: 3X380-500VAC
- Additional drive features 1: None
- Additional drive features 2: None
- Additional drive features 3: None
- Additional drive features 4: None
- Additional drive features 5: None
- Apparent power: 652kVA(400VAC)
- check if complete: OK
- Communication interface, X0: Ethernet port, no protocol
- Communication interface, X1/X2: Modbus TCP OS7MT
- Control panel: Control Panel 2.8 OPX20
- Control panel cable length: 1.5 m (5 ft)
- Control panel mounting type: None
- Control unit cable length: 1.5 m (5 ft), Fiber
- Cooling circuit connector type: Not relevant
- Cooling circuit hose length: Not relevant
- Cooling type: Air Cooled
- Current rating: 920 A
- Customer specific application: None
- Customer-specific label: None
- Customization file package ID: No customization
- DC Bus current: 1075A(594VDC)
- DC Bus voltage: 465-740VDC
- DC fuses and devices: DC bus fuses
- DC power: 638kW(594VDC)
- Documentation language: Multi-language
- EMC category: C3 category
- Enclosure rating: IP00 / OPEN TYPE
- Extra environmental protection: Coated boards
- Frame designation: 2xAR10
- Functional safety: None, not upgradable
- Gross weight: 216 Kilogram
- Help Counter: 1
- High speed enabled: No
- Input frequency: 50/60Hz
- Integration unit: Standard, no filter
- Language package: Global
- Main unit Depth: 553MM/21.8IN
- Main unit Height: 1530MM/60.2IN
- Main unit Width: 2X235MM/9.3IN
- Mains input device: AC fuses
- Marine construction: None
- Modelcode01: IC7-60SA3A05-920AE00F3
- Modelcode02: +AE10+AJFX+AKFX
- Modelcode03: +BAMT+BDC1+BEXX+BF20
- Modelcode04: +BH15+BK15+BL15
- Modelcode06: +DAAU
- Nominal AC current: 940A(400VAC)/843A(480VAC)
- Option slot A: None, without mounting p
- Option slot B: None, without mounting plate
- Option slot C: None, without mounting plate
- Option slot D: None, without mounting plate
- Option slot E: None, without mounting plate
- Option slot F: None, without mounting plate
- Option slot G: None, without mounting plate
- Option slot H: None, without mounting plate
- Option slot I: None, without mounting plate
- Option slot J: None, without mounting plate
- Power factor: cos φ = 1
- Product category: System module, air-cooled
- Product Category -DrivesSymbol: System module, air-cooled
- Product group: iC7-60
- Product series: iC7-Automation
- Product software ID: Latest released version
- Product specific marine cert.: None
- Product Type - DrivesSymbol: 3 phase regenerative, AFE
- Protection rating: IP00/Open Type
- Salescode part 1: IC7-60SA3A05-920AE00F3
- Salescode part 2: +AE10+AJFX+AKFX
- Salescode part 3: +BAMT+BDC1+BEXX+BF20
- Salescode part 4: +BH15+BK15+BL15
- Salescode part 5: +DAAU
- Shipping package: Cardboard box package
- Short circuit current rating: 100kA
- Standard I/O: I/O and Relay Option OC7C1
- StarCoupler board cable length: 1.5 m (5 ft), Fiber
- Storage temperature: -40...70°C/-40...158°F
- Technical documentation: None
- Typecode Part 1: 7SM-AUSA3A05-920AE00F3
- Typecode Part 2: -000147382
Frequently Asked Questions
What supply does Danfoss 137U5797 require?
What is the rated power for 137U5797?
Where is 137U5797 typically installed?
What does IP20 mean for 137U5797?
Can 137U5797 be used for pump and fan applications?
What should I check before ordering a like for like replacement for 137U5797?
| Manufacturer Part Number | 137U5797 |
|---|---|
| Barcode | 5715253742540 |
| Communication | Modbus TCP OS7MT |
| Packed Quantity | 1 |
| Height | 1530mm |
| Width | 2x235mm |
| Depth | 553mm |
| Apparent power | 652KVA(400VAC)/701KVA(480VAC) |
| Amperage | 920A |
| A option | Option slot not available |
| B option | Option slot not available |
| C Option | None, without mounting plate |
| D Option | None, without mounting plate |
| E Option | None, without mounting plate |
| F Option | None, without mounting plate |
| G Option | None, without mounting plate |
| Brake - Safe-Stop | No brake chopper |
| Coating PCB | Coated PCB |
| Control Panel | Control Panel 2.8 OPX20 |
| Control Panel Included | Yes |
| Control panel cable length | 1.5 m (5 ft) |
| Control unit cable length | 1.5 m (5 ft), Fiber |
| Cooling | Air Cooling |
| DC Bus current | 1075A(594VDC) |
| DC Bus voltage | 465-740VDC |
| DC fuses and devices | DC bus fuses |
| DC power | 638KW(594VDC) |
| EMC Screen | Yes |
| Filter | C3 Filter |
| Frame Size | 2xAR10 |
| Functional safety | None, not upgradable |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Input Voltage | 3x380-500VAC |
| Integration unit | Standard, no filter |
| Degree of protection (IP) | IP00 / OPEN TYPE |
| Mains input device | AC fuses |
| Nominal AC current | 940A(400VAC)/843A(480VAC) |
| Onboard I/O | 6xDI,2xDO,2xAI,1xAO,thermister input,2xNO/NC,1xNO relays |
| Output Phases | Three phase |
| Short Circuit Release | 100kA |
| StarCoupler board cable length | 1.5 m (5 ft), Fiber |
| VSD Range | Danfoss iC7-Automation |
| Manufacturer | Danfoss |
| Alternative Product SKU | IC7-60SA3A05-920AE00F3+AE10+AJFX+AKFX+BAMT+BDC1+BEXX+BF20+BH15+BK15+BL15+DAAU |